Uczestnicy

Kształcenie farmaceutów na poziomie akademickim ma w Poznaniu stuletnią tradycję. Z tej okazji 15 listopada br. odbyła się uroczysta Konferencja Naukowa pt. „100-lecie nauczania farmacji oraz 40-lecie nauczania analityki medycznej w Poznaniu”.

Wzięli w niej udział reprezentanci środowiska farmaceutycznego z całej Polski: dziekani wydziałów farmaceutycznych innych uczelni, reprezentanci przemysłu farmaceutycznego, a przede wszystkim farmaceuci z Wielkopolski i społeczność Wydziału Farmaceutycznego naszego Uniwersytetu. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele władz miasta i regionu, reprezentanci uczelni wyższych Poznania oraz licznie reprezentowane władze naszego Uniwersytetu.

Pierwsza część konferencji poświęcona była jubileuszowi 100-lecia nauczania farmacji i 40-lecia diagnostyki laboratoryjnej. W imieniu JM Rektora profesora Andrzeja Tykarskiego gości przywitał profesor Michał Nowicki Prorektor ds. Nauki i Rozwoju. Mówił o wielowymiarowej symbolice liczby 100 podkreślając, że reprezentuje ona pewną całość i przełom między przeszłą a następną epoką. Wiążą się z tym duże nadzieje i oczekiwania wobec Wydziału Farmaceutycznego w przyszłości.

Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, profesor Edmund Grześkowiak mówił o tym, że jubileusz napawa dumą całą wydziałową społeczność. Dzisiejszy autorytet Wydziału Farmaceutycznego, jego renoma, to dorobek wielu pokoleń absolwentów i pracowników na przestrzeni minionych stu lat. Jednym z ważniejszych osiągnięć jest powołanie 15 lat temu studiów anglojęzycznych w dziedzinie farmacji, które stanowią ważny krok w rozwoju Wydziału. Ale całkiem przełomowym wydarzeniem jest rozpoczęcie budowy nowego Collegium Pharmaceuticum, które pomoże na pewno sprostać lepiej wyzwaniom stawianym rzed Wydziałem Farmaceutycznym w przyszłości.

Profesor Lucjusz Zaprutko, Kanclerz Kolegium Farmaceutycznego i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego nakreślił trzy obszary rozwoju farmacji w przyszłości. Pierwszy to rozwój farmacji ogólnodostępnej z farmaceutą w roli doradcy chorego. Drugi to połączenie farmacji szpitalnej i klinicznej w kierunku farmacji zindywidualizowanej, dopasowanej do każdego pacjenta. Trzeci obszar to inżynieria farmaceutyczna, czyli badania nad lekiem i jego wytwarzaniem. W tych kierunkach rozwijać będą się nauki farmaceutyczne.

Profesor Anita Magowska wygłosiła wykład pt. „Wydział Farmaceutyczny na przestrzeni jego 100-lecia”. Omówiła genezę powstania Wydziału, przedstawiła sylwetki ludzi, którzy mieli największy wpływ na rozwój nauk farmaceutycznych, rolę Wydziału Farmaceutycznego w okresie międzywojennym w kształceniu farmaceutów, ale także jego udział w rozwoju przemysłu farmaceutycznego w Polsce. Straty jakie poniósł Wydział Farmaceutyczny w wyniku II Wojny Światowej były ogromne i nie tylko o straty materialne chodzi. Podczas wojny zginęło 40 procent pracowników Wydziału. Czas powojenny był więc czasem odbudowy pod każdym względem, ale dzięki ludziom, wybitnym organizatorom życia akademickiego oraz wielkim osobowościom naukowym Wydział Farmaceutyczny naszego Uniwersytetu zawsze był w czołówce krajowej zarówno w dziedzinie kształcenia farmaceutów jak i pod względem osiągnięć naukowych.

Jubileusz 100-lecia stał się okazją do wyróżnienia wielu zasłużonych osób. Odznaczenia państwowe wręczyła Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska. Otrzymali je:

Złoty Krzyż Zasługi:

Srebrny Krzyż Zasługi:

Brązowy Krzyż Zasługi:

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę:

Medale 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego otrzymali:

Uhonorowano także pracowników Dziekanatu. Mgr Beata Słomińska, kierownik Dziekanatu Wydziału Farmaceutycznego, otrzymała Medal Uczelni, a Wyróżnienia otrzymały:

W kolejnym punkcie uroczystości dziękowano szczególnie przyjaciołom Wydziału wręczając specjalne „kryształowe laury”. Pierwszą statuetkę otrzymał JM Rektor profesor Andrzej Tykarski. W imieniu Rektora wyróżnienie odebrał Prorektor Michał Nowicki.

Za równie duże zasługi dla Wydziału wyróżnienie odebrał obecny Dziekan Wydziału Lekarskiego, Rektor minionej kadencji, profesor Jacek Wysocki. Kolejne „kryształowe laury” otrzymali: Dyrektor Generalny naszego Uniwersytetu  doktor Rafał Staszewski, były Kanclerz Uniwersytetu Medycznego, pan magister Bogdan Poniedziałek,  Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Firma Biofarm Sp. z o.o., która nigdy nie odmówiła swojej hojnej pomocy i na każdym kroku efektywnie współpracuje naukowo i organizacyjnie z Wydziałem,  Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne „Ziołolek”, wspierające Wydział we wszystkich  poczynaniach, Firma wspierająca Wydział nie tylko pod względem zaopatrzenia, ale także w zakresie wielu akcji społecznych i działań organizacyjnych Przedsiębiorstwo Witko Group z Łodzi. Spośród osób indywidualnych na szczególne wyrazy uznania zasłużył nasz absolwent, a potem pracownik, współtwórca i wieloletni Dyrektor R&D firmy Biofarm, doktor Andrzej Ostrowicz.

Podziękowania złożono także wielu firmom, z którymi Wydział Farmaceutyczny na co dzień współpracuje.

Zwieńczeniem części oficjalnej uroczystości 100-lecia był występ Chóru Uniwersyteckiego pod kierunkiem profesora Przemysława Pałki.

Honorowymi gośćmi jubileuszowej konferencji byli doktorzy honoris causa naszego Uniwersytetu: profesor Oliver Kayser i profesor Roman Lesyk. Specjalne wykłady w części naukowej wygłosili także profesorowie Jerzy Pałka na temat eksperymentalnej farmakoterapii raka i profesor Krystyna Olczyk na temat nowych opcji diagnostycznych i terapeutycznych w dyslipidemii.

» Fotogaleria z wydarzenia

Helena Czechowska