Doktorat honoris causa dla profesora Eli Y. Adashi

Uroczyste wręczenie dyplomu doktora honoris causa naszego Uniwersytetu profesorowi Eli Y. Adashi odbyło się 6 października w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich. Ceremonię prowadził Prorektor do spraw Nauki i Rozwoju, profesor Michał Nowicki.

W imieniu władz Uczelni uzasadnienie nadania tej godności profesorowi Eli Y. Adashi przedstawiła Dziekan Wydziału Lekarskiego I, profesor Ewa Wender-Ożegowska. Podkreśliła, że nadanie tego zaszczytnego tytułu jest wielkim wyróżnieniem i nagrodą dla  zainteresowanego, ale także nobilitacją dla uczelni jeśli tak wybitny kandydat dołącza do jej grona.

Laudację z okazji nadania tytułu wygłosił profesor Błażej Męczekalski, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej, który był promotorem w postępowaniu o nadanie tytułu.

Profesor Eli Y. Adashi z Brown University, Providence, USA jest znakomitym naukowcem, lekarzem, organizatorem ochrony zdrowia. Wniósł  nieoceniony wkład w naukę światową w zakresie endokrynologii ginekologicznej i medycyny rozrodu. Profesor posiada imponujący dorobek naukowy - wskaźnik cytowań wynosi 18 155 a indeks Hirscha 77.

Związki profesora Eli Y. Adashi z naszym Uniwersytetem  są bardzo intensywne. Stale współpracuje z Katedrą i Kliniką Endokrynologii Ginekologicznej, prowadzi wykłady dla studentów, angażuje się w kształcenie podyplomowe, dzięki niemu uruchomiony zostanie program praktyk dla studentów anglojęzycznych w Brown University, USA. Pracownicy Kliniki mają możliwość korzystania ze stypendiów zagranicznych w różnych ośrodkach  w Stanach Zjednoczonych.

Profesor Eli Y. Adashi jest wybitnym naukowcem, ale także humanistą, dla którego nauka i medycyna są sztuką. Choć pasją profesora pozostaje medycyna to jest także wielkim miłośnikiem muzyki, w szczególności twórczości Fryderyka Chopina. Dlatego uroczystość uświetnił występ świetnego pianisty, laureata wielu konkursów pianistycznych Piotra Żukowskiego, który brawurowo wykonał dwa polonezy Fryderyka Chopina, wzbudzając szczery zachwyt  Laureata i zgromadzonych gości.

Po odebraniu godności doktora honoris causa profesor Eli Y. Adashi w serdecznych słowach dziękował Senatowi naszej Uczelni i wszystkim, którzy przyczynili się do nadania tej godności. Mówiąc o swojej życiowej i zawodowej drodze, szczególnie podkreślał rolę swojej żony Pani Toni Adashi, która stanowi dla niego wielkie wsparcie w sprawach życiowych i zawodowych.

Nadanie profesorowi Eli Y. Adashi najwyższej godności naszego Uniwersytetu stanowi ukoronowanie wieloletniej, owocnej współpracy.

Helena Czechowska

Fakty UMP