Innowacyjny system wizualizacji 3D

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że Katedra i Klinika Okulistyki w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pozyskała do dyspozycji

INNOWACYJNY SYSTEM WIZUALIZACJI 3D
- platformę do cyfrowej asysty w chirurgii siatkówki.

Tego typu system zapewnia niespotykaną dotąd wizualizację struktur i warstw tkanek oka, odpowiadając w ten sposób na jedną z najbardziej niezaspokojonych potrzeb operatorów. System składa się z kilku kluczowych komponentów, wśród których są:

• płaski, 55 calowy ekran z technologią 3D i 4K,
• kamera HD, która w lustrzany sposób przekazuje przetworzony cyfrowo obraz z mikroskopu,
• okulary 3D,
• konsola, zawierająca komputer obsługujący cały system.

Dzięki zapewnieniu większej rozdzielczości, głębi ostrości pola i lepszemu kontrastowi kolorów, sprzęt ułatwia wykonywanie niezwykle precyzyjnych czynności i pozwala na bezpieczną pracę w bezpośredniej bliskości siatkówki. Dodatkowo, możliwość kierowania podczas zabiegu na siatkówkę światła o mniejszym natężeniu przyczynia się do redukcji jego fototoksycznego działania.

Do tej pory konieczność pracy z użyciem mikroskopu wymuszała u chirurga pochyloną pozycję ciała. Korzystając z nowego systemu chirurg pracuje w okularach 3D i patrzy bezpośrednio na ogromny ekran, co ma niebagatelne znaczenie przy operacjach trwających powyżej 3 godzin.

Budowa systemu pozwala by nie tylko chirurg wykonujący zabieg, ale także wszyscy obecni na sali operacyjnej mogli obserwować przebieg wykonywanej operacji, co usprawnia współpracę członków zespołu oraz stwarza niespotykane warunki edukacyjne.

dr hab. Szczepan Cofta
(-) Naczelny Lekarz Szpitala