Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 października 2019 roku zmarł

śp. Prof. dr hab. med., Doktor Honoris Causa, FRCP Jacek Łuczak

wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Dziekan Wydziału Lekarskiego w latach 1981-1982, współorganizator i założyciel pierwszego w Polsce Oddziału Opieki Paliatywnej. Znakomity naukowiec, dydaktyk i wspaniały lekarz. Wychowawca wielu pokoleń studentów, pielęgniarek i lekarzy.

Twórca Hospicjum Palium w Poznaniu, modelowego ośrodka stanowiącego wzór dla wielu tego typu placówek w Polsce i Europie.

Był niestrudzonym animatorem i propagatorem opieki hospicyjnej i paliatywnej, prowadząc wraz z zespołem, szeroką działalność edukacyjną w Polsce, a następnie w Europie środkowo-wschodniej.

Założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, przewodniczący Krajowej Rady Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej przy Ministerstwie Zdrowia.

Za swoją pracę i działalność został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. W 2012 roku został „Człowiekiem Roku” w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” oraz został nagrodzony Europejską Nagrodą Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski za zaangażowanie w pracę z ciężko chorymi oraz za rozwijanie opieki paliatywnej w Polsce, w 2015 roku przyznano mu tytuł Ambasadora Marki Wielkopolski. 14 września 2019 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Małżonce oraz dzieciom i najbliższej rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Rektor i Senat,
Dziekani Wydziału Lekarskiego, Wydziału Medycznego,
Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Farmaceutycznego,
Kanclerze Kolegiów Nauk,
Zarząd Uczelni
i społeczność akademicka
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Msza św. za śp. Profesora Jacka Łuczaka odbędzie się 31 października 2019 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Katedrze Poznańskiej. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Junikowo 31 października (czwartek) o godz. 13:50.

» Prof. dr hab. med. dr h.c. FRCP Jacek Łuczak - nota biograficzna