Popularyzator Dietetyki 2020 rozstrzygnięty!

Logo konkursu

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Popularyzator Dietetyki 2020 wybrało najlepsze prace z ponad 70 artykułów nadesłanych przez studentów dietetyki z niemal 20 uczelni w Polsce. Łącznie nagrodzono i wyróżniono 10 prac napisanych przez reprezentantów 9 uczelni.

Popularyzator Dietetyki 2020 to dziewicza edycja konkursu mającego na celu aktywizację studentów dietetyki w Polsce do upowszechniania treści dotyczących żywienia człowieka w oparciu o dowody naukowe, a zarazem w sposób przystępny dla niespecjalistów. Organizatorem jest Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej wraz z Zakładem Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w  Poznaniu. Patronat honorowy objął Rektor UM w Poznaniu, prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Na konkurs wpłynęły 73 artykuły, które spełniły wymogi regulaminowe. Ich autorami byli studenci wszystkich roczników kierunku dietetyka na uczelniach państwowych i prywatnych. Łącznie reprezentowali aż 19 szkół wyższych. Wyniki ogłoszono 5 listopada br. podczas wirtualnej gali prowadzonej przez prof. dra hab. Pawła Bogdańskiego i dra hab. Piotra Rzymskiego oraz transmitowanej na profilu Facebook konkursu.

„To prawdziwe święto polskiej dietetyki! Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Niezwykle ciekawe i dojrzałe parce, odważne i racjonalne postawy studentów wszystkich lat dietetyki z wielu uczelni naszego kraju świadczą o ogromnym potencjale przyszłych absolwentów do aktywnego udziału w budowaniu wiarygodnego i efektywnego systemu edukacji, profilaktyki i leczenia chorób dietozależnych. Promowanie ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych opartych na rzetelnych, dobrze udokumentowanych i niebudzących wątpliwości osiągnieciach naukowych jest prawdziwym wyzwaniem dzisiejszych czasów. Wszyscy uczestnicy konkursu Popularyzator Dietetyki 2020 zasługują na uznanie i wyróżnienie” – mówi prof. Paweł Bogdański.

"Młodzi ludzie są pełni pasji, chęci i ambicji - trzeba więc tworzyć im pola, by mogli się wykazać. Pisząc artykuły do naszego konkursu mogli rozprawiać się z mitami związanymi z żywieniem człowieka, wskazywać na niebezpieczne przekonania dotyczące niektórych diet, zwracać uwagę na czynniki kształtujące postawy żywieniowe czy podkreślać związki produkcji żywności ze stanem środowiska" - mówi dr hab. Piotr Rzymski. "Chcieliśmy zasiać nasiona, podlać je, a teraz doglądać, by kiełkowały. Bardzo liczymy na to, że uczestnicy konkursu będą kontynuować popularyzację dietetyki opartej o dowody naukowe, będziemy dalej im w tym pomagać".

Prof. Paweł Bogdański, dr hab. Piotr Rzymski

Proces oceny nadesłanych artykułów przebiegał trzyetapowo: wpierw nadesłane artykuły sprawdzono pod względem formalnym, zaślepiono i skierowano w zrandomizowany sposób zespołom do zaopiniowania. Jury, złożone z 13 osób reprezentujących nauki biologiczne, medyczne i o zdrowiu oraz środowisko dziennikarskie, kwalifikowało najlepsze prace do ostatniego etapu, w którym były one punktowane. Te, które uzyskały najwięcej punktów zostały nagrodzone i wyróżnione. Będą również systematycznie publikowane na blogu dietetycznym Tygodnika Polityka "Przez Żołądek do Zdrowia".

Nagrodzono i wyróżniono łącznie 10 prac, których autorzy byli studentami Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Wyższej Szkoły Uni-Terra oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Organizatorzy konkursu zapowiadają kolejne edycje.

Oto zwycięzcy:

Prace nagrodzone:

I miejsce
Karolina Kobrzyńska, Warszawski Uniwersytet Medyczny - "Jesteśmy uwięzieni w tkance tłuszczowej?",

II miejsce
Karolina Jachimowicz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - "Czy reklamy telewizyjne wpływają na wybory żywieniowe dzieci?",

III miejsce
Aleksandra Kurczyńska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi - "Czy zieloną krwią można leczyć człowieka?",

III miejsce ex aequo
Roksana Smyrek, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - "Owady - jedzenie przyszłości?".

Prace wyróżnione:

1. Karolina Leśniewska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - "Jak czuć się lepiej z niedoczynnością tarczycy?",

2. Aleksandra Browarczyk, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - "Suplementy diety - czy są niezbędne?",

3. Katarzyna Piskorz, WS Uni-Terra w Poznaniu - "Buszujący w zbożu, czyli największe mity dotyczące diety bezglutenowej",

4. Karolina Wijas - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, II rok SUM - "Tłusty nabiał - wróg czy sprzymierzeniec?",

5. Wiktoria Stanisławska, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu - "Dietetyczne mity",

6. Dobrochna Kwarta, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu - "Dlaczego po sytym obiedzie przychodzi ochota na "serniczek". Poznaj zjawisko sytości specyficznie sensorycznej.