Przegląd lekowy w aptece i na oddziale szpitalnym

Zdjęcie

Za nami I Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Przegląd lekowy w aptece i na oddziale szpitalnym”, która odbyła się 28 listopada 2022 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym, pod patronatem JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego. Wydarzenie zorganizowane przez Pracownię Geriatrii Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej we współpracy z College of Pharmacy, University of Kentucky w USA, stanowiło doskonałą okazję do dyskusji i wymiany doświadczeń w tak ważnym dla farmacji w Polsce momencie - kiedy przegląd lekowy dyskutowany jest jako świadczenie gwarantowane.

W ramach konferencji, którą uroczyście otworzyli: dr hab. Szczepan Cofta, prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis oraz dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP odbyły się cztery sesje tematyczne poświęcone trzem podmiotom przeglądu lekowego w aptece i na oddziale szpitalnym, roli farmaceuty w przeglądzie lekowym oraz przeglądom lekowym w warunkach klinicznych.

Uczestnicy mieli okazję do wysłuchania wystąpień przedstawicielek University of Kentucky: prof. Melody Ryan oraz dr. Melissy Nestor, które zaprezentowały doświadczenia amerykańskie z przeglądów lekowych.

Wydarzenie stanowiło okazję do przekazania doświadczeń z fazy wykonawczej Ministerialnego Pilotażu Przeglądu Lekowego na podstawie Rozporządzenia MZ z dnia 2 grudnia 2021 r. oraz zaprezentowania pierwszych pilotażowych projektów farmacji klinicznej realizowanych przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Licznie zgromadzeni Uczestnicy Konferencji mieli okazję przysłuchać się dyskusji plenarnej moderowanej przez dr. Piotra Merksa „Przegląd lekowy w systemie ochrony zdrowia”,  w której udział wzięli:  Konsultant Krajowa Medycyny Rodzinnej prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. Anna Jelińska, Dyrektor Generalny dr Rafał Staszewski, Ekspert Ministerialnego Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Koordynator ds. farmacji klinicznej Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego dr Hanna Jankowiak-Gracz oraz Koordynator Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. UMP.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Wydawnictwo TERMEDIA.

» Więcej informacji nt. dyskusji plenarnej

*Koordynator oraz  Ekspert Pilotażowego Programu Przeglądów Lekowych deklarują brak konfliktu interesów.