Niecodzienny zabieg kardiochirurgów dziecięcych

W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej, pod kierownictwem prof. dra  hab. n. med. Michała Wojtalika, dzięki pomocy dra Tornike Sologashvili - kardiochirurga ze Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie, przeprowadzono zabieg metodą Rossa u dwumiesięcznego niemowlęcia. Powodem wykonania tak trudnego zabiegu operacyjnego było  infekcyjne zapalenie wsierdzia z zajęciem zastawki aortalnej o etiologii grzybiczej.

Wywiady i leczenie farmakologiczne:

Rozpoznanie: Grzybicze infekcyjne zapalenie wsierdzia o etiologii Candida albicans. Ciężkie zwężenie zastawki aortalnej.

Niemowlę aktualnie 2,5 miesięczne z wrodzoną wadą serca pod postacią zastawkowego zwężenia lewego ujścia tętniczego, z wegetacją na prawym płatku zastawki aortalnej, z dodatnimi posiewami krwi (Candida Albicans).

Niemowlę z ciąży IV, porodu III, 29 Hbd, masa urodzeniowa 1630g, aktualnie 3152g.

Wadę serca, pod postacią zwężenia zastawki aortalnej, rozpoznano po urodzeniu. W kolejnych kontrolnych badaniach echokardiograficznych (16.08, 13.09) stwierdzano umiarkowane zwężenie zastawki aortalnej. Ze względu na nasilenie zaburzeń oddychania oraz podejrzenie zakażenia, ze wzrostem CRP, dnia 17.08 przekazano do Kliniki Zakażeń Noworodka celem dalszego leczenia. W kolejnym kontrolnym badaniu echokardiograficznym dnia 26.09 wysunięto podejrzenie wegetacji na prawym płatku wieńcowym zastawki aortalnej, dnia 01.10 przekazano niemowlę do Kliniki Kardiologii Dziecięcej.

prof. Michał Wojtalik i dr Tornike Sologashvili