< Cofnij

Summer School 2018

W dniach od 28 maja do 2 czerwca odbyła się szesnasta edycja międzynarodowej Summer School in Health Promotion, współorganizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tym razem naszym głównym partnerem był University College z Brugii, który po raz pierwszy ugościł uczestników letniego kursu. W tegorocznym projekcie udział wzięli także goście z Niemiec, Hiszpanii i Holandii, a spotkanie było kontynuacją poprzednich edycji Summer School, która odbywała w Poznaniu, Jyväskylä, Braszowie, Esslingen i na Majorce.

Jak co roku tematem przewodnim tegorocznych obrad była promocja zdrowia. Tym razem w sposób szczególny dyskutowano kwestie związane z wykorzystaniem innowacji w promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej. Sam tytuł Summer School brzmiał: Innovations in health promotion. Udział w projekcie specjalistów z zakresu wielu dzień nauk o zdrowiu, w tym zdrowia publicznego, fizjoterapii, pielęgniarstwa, a także socjologii, edukacji i pracy socjalnej zapewnił wieloaspektowe ujęcie dyskutowanego tematu i unaocznił uczestnikom, że praca na rzecz zdrowia publicznego i promocji zdrowia wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzin. Szczególnie ciekawy był cykl zajęć dotyczących Gamification of learning in health promotion, który pokazał, jak w innowacyjny sposób łączyć naukę i promocję zdrowia z zabawą.

Jak co roku, formuła letniego kursu obejmowała wykłady, prezentacje studenckie, warsztaty, gry edukacyjne i zajęcia plenerowe. Międzynarodowy i interdyscyplinarny charakter Summer School zapewnił wykładowcom i studentom niepowtarzalną okazję do poszerzenia swojej wiedzy, porównania sytuacji w różnych krajach europejskich i wymiany poglądów.

Niezwykle ważną i pozytywnie ocenioną przez studentów częścią Summer School był także program towarzyski, którego celem było pogłębienie integracji między wykładowcami i studentami pochodzącymi z różnych krajów i kultur. Wspólnie z koleżankami i kolegami z Belgii, Hiszpanii, Niemiec i Holandii zwiedzaliśmy przepiękną Brugię, a podczas wspólnych warsztatów kulinarnych Sharing is caring mieliśmy okazję gotować narodowe przysmaki dla pozostałych uczestników letniego kursu. Dania kuchni polskiej okazały się bezkonkurencyjne. Wieczorami mieliśmy zaś okazję skosztować lokalnych przysmaków w postaci frytek, gofrów, czekoladek i piwa.

Aktualny i potrzebny z perspektywy społecznej i medycznej temat, jakim okazała się problematyka promocji zdrowia wzbudził duże zainteresowanie studentów, czego owocem były ciekawe wykłady i dyskusje, co potwierdza kolejny trafny wybór tematyki Summer School.


Nasze wykłady

W tegorocznej Summer School wzięło udział ponad 30 studentów z pięciu krajów, którzy mogli wysłuchać wielu ciekawych wykładów, przedstawionych przez wykładowców z Howest University Applied Sciences z Belgii, University of Balearic Islands z Hiszpanii, Esslingen University of Applied Sciences z Niemiec, Fontys University of Applied Sciences Tilburg z Holandii oraz Hannover University of Applied Sciences and Arts z Niemiec. Naszą Alma Mater reprezentowali dr n. hum. Jan Domaradzki z Katedry Nauk Społecznych i dr n. med. Ewelina Wierzejska z Pracowni Zdrowia Międzynarodowego, którzy wygłosili wykład na temat: The use of dietary supplements. Poza tym w Summer School uczestniczyło pięciu studentów WNoZ, którzy wygłosili dwa ciekawe referaty i poprowadzili jeden warsztat:

  1. Martyna Sobiś i Julia Staszewska (fizjoterapia III lic.): Sports apps in health promotion
  2. Marika Ławniczek, Zuzanna Nowakowska i Krzysztof Skibiński (fizjoterapia III lic.): Understanding breathing. How? Why? What for?


Za rok o technologiach medycznych

Podsumowując przebieg tegorocznego spotkania, koordynatorzy Summer School wytyczyli plan działań na kolejne lata. Zadeklarowano i potwierdzono ustalenia dotyczące organizacji corocznych warsztatów letnich, co pozwala na ich stałe wpisanie w akademickie kalendarium. Ustalono przy tym, że przyszłoroczna Summer School in Promotion odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2019 roku w Tilburgu, w Holandii. Jej temat roboczy brzmi: New Technologies in Health Promotion. Koordynatorzy Summer School ustalili również że kolejnymi jej organizatorami będzie Hannover i Esslingen.


Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Summer School.

Jednocześnie pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr hab. Małgorzacie Kotwickiej za wsparcie i pomoc finansową dla całego projektu, bez których realizacja Summer School nie byłaby możliwa. Wyraz wdzięczności kierujemy także do Pani Kierownik Dziekanatu WNoZ Agnieszki Ciesielskiej, Pani Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej Bożeny Raduchy oraz Pań Magdaleny Rolskiej i Anny Augustyniak z Działu Współpracy Międzynarodowej.


dr Jan Domaradzki
Koordynator Summer School

Summer School 2018

Summer School 2018

Summer School 2018

Summer School 2018