VIII Konferencja Naukowa "Cukrzyca i ciąża"

Data wydarzenia: 5 listopada 2021

Baner

Zespół Kliniki Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu,
Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego
oraz Stowarzyszenie na Rzecz Postępu w Medycynie Rozrodu Człowieka
zapraszają do wzięcia udziału w dniach 5-6. listopada 2021 roku w VIII Konferencji Naukowej

pt. "Cukrzyca i ciąża"

Szanowni Państwo,

sytuacja epidemiologiczna w kraju spowodowała, że w tym roku VIII już edycja naszej konferencji, odbędzie się ponownie w wersji on-line. Mamy jednak nadzieję, że będą mogli chociaż wykładowcy spotkać się w studiu, aby wszelkie dyskusje z Państwem poprowadzić na żywo.

Pierwszy blok konferencji odbędzie się w piątek, 05 listopada w godzinach popołudniowych, drugi w sobotę, 06 listopada w godzinach dopołudniowych. Wykładowcami w tegorocznym spotkaniu będą jak co roku uznani specjaliści z dziedziny, diabetologii, ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii, kardiologii, nefrologii i okulistyki. W związku z obchodzonym w tym roku stuleciem wyprodukowania insuliny, leku tak zbawiennego dla pacjentów z cukrzycą, a szczególnie naszych ciężarnych w tematyce konferencji nie może zabraknąć wspomnień o odkryciu tej cząsteczki, jak i roli postępów naszej wiedzy w opiece nad ciężarną z cukrzycą. Chcielibyśmy również w związku z tą rocznicą przypomnieć Państwu i usystematyzować naszą wiedzę o roli opieki nad kobietą z cukrzycą na każdym etapie związanym z Jej planami rozrodczymi. Jak zawsze przedstawimy Państwu też ciekawe i trudne przypadki, z jakimi spotkaliśmy się w naszej praktyce lekarskiej.

Mam nadzieję, że i tym razem tematyka naszego spotkania będzie dla Państwa impulsem do zgłębiania wiedzy w zakresie diagnostyki i leczenia wymienionych zaburzeń, jak również da szansę na dalsze zrozumienie, jakie konsekwencje dla płodu i noworodka niosą zaburzenia gospodarki węglowodanowej dla ciężarnej, a także do udoskonalenia naszej codziennej praktyki klinicznej i stawianie czoła wyzwaniom omawianym podczas konferencji.

Tematyka konferencji:

VIII Konferencja „Cukrzyca i ciąża” Poznań 05. Listopada 2020 (piątek), część I

1. 100 lat odkrycia insuliny a ciąża.
  2. Przygotowanie do ciąży pacjentki z cukrzycą, czy nadal możemy mówić o przeciwwskazaniach do ciąży
    a. rola diabetologa
    b. rola nefrologa
    c. rola okulisty
  3. Rekomendacje w prowadzeniu ciąży powikłanej cukrzycą, czy czas na zmiany?
  4. Zastosowanie nowych technik monitorowania glikemii (aplikacji, systemów cgm) i ich wpływ na wyniki kontroli i wyniki położnicze. Zmienność glikemii a wyniki w ciąży powikłanej cukrzycą.

VIII Konferencja „Cukrzyca i ciąża” Poznań 06. Listopada 2020 (sobota), część II

1. Diagnostyka hiperglikemii w ciąży, najczęstsze błędy.
  2. Cukrzyca w ciąży i obumarcia wewnątrzmaciczne, czy nadal są to dwa powiązane ze sobą problemy medyczne.
  3. Otyła ciężarna z cukrzycą a ryzyko porodu przedwczesnego (przyczyna, diagnostyka i postępowanie).
  4. Czy jest czas na aktywność fizyczną w ciąży powikłanej hiperglikemią?
  5. Czy jest czas na leczenie metforminą w ciąży powikłanej cukrzycą; dyskusja za i przeciw.
  6. Przypadki kliniczne.

Komitet Organizacyjny:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska

Miejsce konferencji:
Konferencja odbędzie się online
Opłata konferencyjna: 150,00 złotych

Organizatorzy:
Klinika Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Oddział Wielkopolski PTD
Stowarzyszenie na Rzecz Postępu w Medycynie Rozrodu Człowieka

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konferencji! Rejestracja uczestników pod linkiem:

» Link do rejestracji