Konferencje i szkolenia

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa
"100-lecie nauczania farmacji oraz 40-lecie analityki medycznej w Poznaniu"

Banner

Szanowni Państwo,

w imieniu Komitetu Organizacyjnego obchodów 100-lecia nauczania farmacji oraz 40-lecia analityki medycznej w Poznaniu, uprzejmie zapraszam do udziału w uroczystościach wspólnego obchodzenia okrągłego jubileuszu w dniu 15 listopada 2019 r. w Poznaniu podczas specjalnie na tę okoliczność zorganizowanej konferencji.

Po części jubileuszowej wykłady wygłoszą znakomici prelegenci, w tym prof. Roman Lesyk z Narodowego Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, prof. Oliver Kayser z Technicznego Uniwersytetu w Dortmundzie, prof. Krystyna Olczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz prof. Jerzy Pałka z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przewidujemy udział w Konferencji około 500 osób, w tym nie mniej niż 200 studentów naszej Almae Matris. Mamy nadzieję, że Konferencja, poprzedzona spotkaniem Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych, będzie nie tylko uświetnieniem tak wyjątkowego wydarzenia jakim jest 100-lecie nauczania farmacji na Ziemi Wielkopolskiej, ale również doskonałą okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także dla zintegrowania środowisk pracujących naukowo i zawodowo w dziedzinie nauk farmaceutycznych i dla dobra pacjenta.

Kluczowa część uroczystości odbywać się będzie w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu przy ul. Przybyszewskiego 37a i realizowana jest we współpracy z Biurem Organizacji Konferencji UMP.

» Szczegółowe informacje: http://100lat-farmacji.bok-ump.pl/

Do zobaczenia w Poznaniu.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego

Prof. dr hab. Lucjusz Zaprutko
Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMP

Konferencja Edukacyjno-Szkoleniowa
"Uczymy się przez doświadczenie. O przypadkach w psychoterapii"

Baner

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji Edukacyjno-Szkoleniowej "Uczymy się przez doświadczenie. O przypadkach w psychoterapii", która odbędzie się w Poznaniu w dniu 03.12.2019 roku.

Dzielenie się doświadczeniami z pracy terapeutycznej, uczenie się od innych, poszerzanie spektrum samoświadomości w oparciu o wykorzystywane metody i techniki, stanowią jedno z najskuteczniejszych narzędzi przyswajania wiedzy. Podczas konferencji uznani psychoterapeuci i superwizorzy podzielą się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami z pracy z pacjentami. Analiza przypadków pozwoli na rozpoznanie skutecznych metod pracy z osobami w różnym wieku. Jednym z ważniejszych elementów spotkania będzie także dyskusja nad zjawiskiem oporu w psychoterapii i skutecznymi sposobami rozwiązywania problemów z nim związanych. Sesje tematyczne poświęcone zostaną zaburzeniom psychicznym pojawiającym się na różnych etapach rozwoju człowieka (od autyzmu i zaburzeń rozwojowych po depresję wieku podeszłego). Konferencji towarzyszyć będą również warsztaty prezentujące określone metody i techniki terapeutyczne, np. metoda dramy czy praca z lękiem w sytuacji choroby.

Do udziału w konferencji zapraszamy psychoterapeutów, osoby szkolące się, psychologów, lekarzy i pedagogów, a także wszystkich zainteresowanych zaproponowaną problematyką.

Mamy nadzieję, że podjęta w ramach konferencji tematyka stanowić będzie znaczący wkład w rozwój i pogłębienie wiedzy z zakresu psychoterapii, a spotkanie i wymiana doświadczeń przyczyni się do większej integracji środowiska terapeutycznego w Polsce.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia oraz do rejestracji: http://psychoterapia2019.bok-ump.pl/

Do zobaczenia w Poznaniu!

prof. dr hab. Ewa Mojs

XXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych

W dniach 10-12 października 2019 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu odbędzie się XXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych (dawniej - Polskie Towarzystwo Historii Medycyny i Farmacji).

Główny organizator:
Katedra i Zakład Historii Filozofii Nauk Medycznych
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

Sekretariat:
inż. Ewa Wojtaszek
tel. + 61 854 72 42
e-mail: wojtasz88@gmail.com

Szczegółowe informacje:
» http://www.kzhnm.ump.edu.pl/124/xxv-zjazd-polskiego-towarzystwa-historii-nauk-medycznych-poznan-2019-r-
» Program naukowy

ECMO Wyzwania 2019 - VA/ECPR. Konferencja i warsztaty

ECMO

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Konferencji ECMO dla Wielkopolski. Tegoroczne spotkanie "ECMO WYZWANIA 2019 - VA/ECPR. KONFERENCJA I WARSZTATY" odbędzie się w dniach 18-19 października 2019 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Miło nam poinformować, że za udział w Konferencji zostaną przyznane punkty dla lekarzy, ratowników oraz perfuzjonistów.

Aktualny program wydarzenia oraz link do rejestracji dostępny jest na stronie http://www.ecmo2019.bok-ump.pl

Osobna rejestracja na warsztat w zakładce warsztat (liczba miejsc ograniczona).

Do zobaczenia!

XVIII Forum Szpitali

Szanowni Państwo,

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu zaprasza do udziału w XVIII Forum Szpitali, które odbędzie się w dniach 17 - 18 października 2019 w Poznaniu.

Tematami wiodącymi oraz kluczowymi w ostatnich kilku miesiącach jest pogarszająca się sytuacja finansowa szpitali w Polsce. Duży wpływ na tę sytuację ma rozchwiany, z uwagi na odgórne regulacje, system płac w szpitalach. Prócz kwestii płacowych poruszymy również kwestię narzuconych norm pielęgniarskich – jak radzić sobie z nimi w codziennej praktyce zarządczej.

Chcemy również prezentować najlepsze praktyki, dlatego pomimo trudności napotykanych przez zarządzających szpitalami, będziemy również rozmawiać na temat możliwych usprawnień bieżącego zarządzania szpitalem, także z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Poprosimy o dzielenie się doświadczeniami w zakresie wykorzystywania środków europejskich, pochylimy się nad przyszłością jakością w szpitalu. Przyjrzymy się nowo utworzonej agencji badań medycznych, będziemy dyskutowali nt. koncepcji tępych i ostrych dyżurów oraz dotychczasowych praktykach w tym zakresie w poszczególnych województwach. Nie zabraknie również kwestii dostępności (bądź jej braku) do leków.

Te oraz inne ważne tematy z punktu widzenia zarządczego przybliżać Państwu będą  - jak co roku - eksperci z zakresu ochrony zdrowia, w tym także zarządzający szpitalami klinicznymi z całej Polski.

Szczegóły oraz rejestracja na stronie: forumszpitali.pl

Plakat

XV Sesja Naukowo-Szkoleniowa: Październik miesiąc profilaktyki raka piersi - Poznań 2019

Szanowni Państwo,

w imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego zapraszamy do udziału w XV Sesji Naukowo-Szkoleniowej zatytułowanej: Październik miesiąc profilaktyki raka piersi – Poznań 2019, która odbędzie się w czwartek, 10 października 2019 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Wszyscy wykładowcy i uczestnicy dyskusji przedstawią najbardziej aktualny stan wiedzy dotyczący wybranych zagadnień. Nasze wieloletnie doświadczenie w funkcjonowaniu na wzór rekomendowanych ośrodków specjalistycznych typu Breast Unit stanowi inspirację do poruszania kolejnych istotnych tematów.

W tym roku, poza aspektem optymalizacji diagnostyki i leczenia, chcemy zwrócić Państwa uwagę na problem nowotworów uwarunkowanych mutacjami genetycznymi oraz niezwykle aktualne zagadnienie jakości życia w trakcie i po leczeniu raka piersi.

Organizatorem konferencji jest Bono Serviamus - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Za udział w konferencji przysługują 4 punkty edukacyjne.

Spotkanie zostało objęte Patronatem Honorowym JM prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego, Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Udział w konferencji jest bezpłatny dla osób, które zarejestrują się za pośrednictwem strony internetowej: www.konferencje.skpp.edu.pl.  Liczba miejsc ograniczona.

Zachęcamy do zapoznania się z załączonym programem.

» Program

Plakat

I Konferencja "Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety"

Banner

Szanowni Państwo,

w imieniu Pana Profesora Krzysztofa Drewsa oraz Pani Profesor Agnieszki Seremak-Mrozikiewicz z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu mamy ogromną przyjemność zaprosić do udziału w I Konferencji Żywienie a Zdrowie Prokreacyjne Kobiety, która odbędzie się 15 listopada 2019 r. w Concordia Design w Poznaniu.

Spotkanie poświęcone będzie planowaniu diety i suplementacji witaminowej u kobiet w ciąży. Adresowane jest zarówno do lekarzy, w tym szczególnie położników, jak również do farmaceutów, położnych i dietetyków. Celem sympozjum jest przedstawienie najnowszych standardów postępowania w zakresie prawidłowego żywienia w ciąży oraz rekomendacji dotyczących suplementacji ciężarnych.

Wiodącymi tematami będą:

 • foliany i cholina w prawidłowym rozwoju ciąży
 • nutrigenomika a zdrowie ciężarnych
 • programowanie wewnątrzmaciczne
 • suplementacja witaminowa ciężarnych
 • wpływ mikrobioty na zdrowie człowieka
 • gospodarka żelazem w ciąży
 • karmienie piersią a dieta
 • współzależność diety i potencjału genetycznego człowieka w życiu wewnątrzmacicznym

W gronie Wykładowców znajdują się:

 • Dr hab. n. med. Dorota Bomba-Opoń
 • Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Celewicz
 • Dr hab. n. med. Agata Chmurzyńska
 • Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski
 • Prof. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka
 • Dr n. med. Krzysztof Kamiński
 • Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska
 • Prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak
 • Prof. dr hab. n. med. Jan Mazela
 • Dr hab. n. med. Radzisław Mierzyński
 • Prof. dr hab. n. med. Beata Pięta
 • Prof. dr hab. n. med. Ryszard Słomski
 • Prof. dr hab. n. med. Robert Spaczyński
 • Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś
 • Dr hab. n. med. Hubert Wolski

Serdecznie zapraszamy na stronę konferencji: www.zywieniekobiety.pl, na której znajdują się szczegółowe informacje oraz program. Zapraszamy również na Facebooka


Z pozdrowieniami
Organizatorzy

I Wielkopolska Konferencja Raka Płuca "Współpraca podstawą sukcesu terapeutycznego: od diagnostyki do leczenia Niedrobnokomórkowego Raka Płuca"

Baner

Szanowni Państwo,

Wielkopolskie Centrum Onkologii przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii serdecznie zapraszają do udziału w I Wielkopolskiej Konferencji Raka Płuca „Współpraca podstawą sukcesu terapeutycznego: od diagnostyki do leczenia Niedrobnokomórkowego Raka Płuca”, która odbędzie się 6 grudnia 2019 r. w Poznaniu.

Celem i ideą konferencji jest stworzenie cyklicznej platformy wymiany poglądów oraz doświadczeń wszystkich specjalistów zajmujących się opieką nad chorymi z rakiem płuca.

W tegorocznym spotkaniu przedstawimy możliwości diagnostyczne zaawansowanych technik chirurgicznych oraz obrazowych. W trakcie spotkania spojrzymy z perspektywy najbliższej przyszłości na możliwości jakie stwarza interdyscyplinarne leczenie zaawansowanego raka płuca. Również zastanowimy się jak pomóc naszym chorym będącym w trakcie leczenia oraz po jego zakończeniu. Zwrócimy szczególną uwagę na ich rehabilitację.

Więcej informacji na stronie www.rakpluca.pl

III Ogólnopolska Konferencja "Geriatria i Medycyna Paliatywna"

W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszamy na III Ogólnopolską Konferencję "Geriatria i Medycyna Paliatywna", która odbędzie się dnia 26 października 2019 roku w Poznaniu.

Konferencja obejmować będzie następujące zagadnienia:

 • Farmakoterapia geriatryczna - podstawy i nowe trendy
 • Trudne przypadki pacjentów starszych w codziennej praktyce
 • Hot topic - wyzwanie i możliwości wynikające z zastosowania kannabinoidów
 • Odrębności podejścia diagnostycznego i terapeutycznego: perspektywa lekarza, perspektywa psychologa i perspektywa dietetyka.

Konferencja odbędzie się pod Patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego.

Zachęcamy do odwiedzenie strony internetowej wydarzenia: https://geriatria2019.wixsite.com/konferencja

Zapraszamy do udziału i do zobaczenia w Poznaniu.


W imieniu Komitetu Organizacyjnego
Prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis

Szkolenia dla nauczycieli akademickich z zakresu nauczania metodą symulacji

Zapraszamy na kolejną edycję szkolenia dla nauczycieli akademickich z zakresu nauczania metodą symulacji. Szkolenie trwa dwa dni, składa się z części warsztatowej i praktycznej (dzień I 8:30-15:00, dzień II 8:00-16:20).

Warsztaty i materiały obejmują tematyką m.in.:

 • możliwości jakie daje Centrum Symulacji,
 • jak przygotować zajęcia oraz jak przygotować się do zajęć,
 • jak napisać scenariusz na zajęcia w Centrum Symulacji,
 • czym są zajęcia z Symulowanym Pacjentem,
 • debriefing,
 • nauczanie umiejętności miękkich,
 • zajęcia z niskiej, pośredniej i wysokiej wierności,
 • aspekty bezpieczeństwa,
 • "Zwiedzanie Centrum Symulacji" - prowadzenie zajęć od podszewki,
 • ćwiczenia praktyczne.

Szczegóły dotyczące rejestracji na stronie http://csm.ump.edu.pl/szkolenie-instruktor

Zdjęcie

Praktyczne Warsztaty pt. Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - „Krok po kroku"

Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w PRAKTYCZNYCH WARSZTATACH z zakresu MINIMALNIE INWAZYJNEJ CHIRURGII GINEKOLOGICZNEJ MIEDNICY MNIEJSZEJ pt.:

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ -
„KROK PO KROKU”
,

które odbywać się będą w 2019 roku w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod Honorowym Patronatem Dyrektora Szpitala Pana dra Macieja Sobkowskiego.

Warsztaty te odbywać się będą w terminach podanych poniżej:

 1. WARSZTAT - 26.02.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego
 2. WARSZTAT - 02.04.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego
 3. WARSZTAT - 30.05.19 - z udziałem operatorów z Austrii, Niemiec i Szwajcarii z transmisją multimedialną - maksymalna liczba uczestników - 45 osób (uczestnictwo bezpłatne)
 4. WARSZTAT - 03.09.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego
 5. WARSZTAT - 26.11.19 - z udziałem dra Friedricha Pauliego

Miło mi poinformować Państwa, że moje zaproszenie na Warsztaty w tych terminach przyjął jeden z najwybitniejszych niemieckich chirurgów w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery) - dr Friedrich Pauli z Klinikum Augsburg Freauenklinik oraz dr Burghard Abendstein z Akademisches Lehrkrankenhaus Feldkirch w Austrii i jeden z najwybitniejszych ginekologów w zakresie laparoskopowej chirurgii miednicy mniejszej prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii.

Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej oraz wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy w swej pracy zawodowej planują stosowanie technik Małoinwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej. Serdecznie zapraszamy do wzięcia aktywnego udziału w operacjach.

Uprzejmie informujemy, że maksymalna liczba uczestników Praktycznych Warsztatów Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej to 8 lekarzy ginekologów, którzy będą brali aktywny udział w zabiegach bezpośrednio przy stole operacyjnym. Podczas zabiegów operacyjnych przedstawione będą „krok po kroku” szczegóły technik operacyjnych.

Wśród planowanych 8 zabiegów operacyjnych:

 • 4 operacje będą dotyczyły przezpochwowej implantacji siatek w zakresie rekonstrukcji dna miednicy z użyciem materiału syntetycznego,
 • 4 operacje laparoskopowe: m.in. 2 laparoskopowe implantacje tytanizowanych siatek metodą Dubuissona, oraz 2 laparoskopie operacyjne, czyli myomectomia i hysterectomia laparoskopowa.

Mamy ogromną nadzieję, że taka formuła aktywnego udziału w warsztatach zainteresuje Państwa, a my jako organizatorzy postaramy się zapewnić Państwu wysoki poziom merytoryczny i edukacyjny Praktycznych Warsztatów: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ - „KROK PO KROKU".

Serdecznie zapraszam
prof. Maciej Wilczak


Organizator warsztatów

» prof. Maciej Wilczak
» Klinika Zdrowia Matki i Dziecka

Patronat Honorowy
» dr med. Maciej Sobkowski - Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu

Partner Organizacyjny
» Marcin Bernaczyk - Dyrektor Sprzedaży Innovative Medical Solutions

Koszt udziału w Warsztatach wynosi 900 zł i obejmuje:
» bezpośredni udział w operacjach wykonywanych podczas warsztatów,
» materiały warsztatowe dotyczące sprzętu endoskopowego oraz rodzaju materiałów syntetycznych implantowanych podczas warsztatów,
» przekąski w przerwach między operacjami.

Rejestracja uczestnika warsztatów:
Uprzejmie prosimy o zgłoszenia uczestnictwa w/w warsztatach telefonicznie pod numerem 511-717-606 (decyduje kolejność zgłoszeń). Po potwierdzeniu telefonicznym zaakceptowania Państwa zgłoszenia uprzejmie prosimy o przesłanie skanu dokonania przelewu na konto podane poniżej.

Dane do dokonania przelewu:
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
ul. Polna 33
60-535 Poznań
Bank Gospodarstwa Krajowego
Numer rachunku: 37 1130 1088 0001 3124 0720 0002
(z dopiskiem WARSZTATY - termin - data --.--.-- wybranego warsztatu + imię i nazwisko uczestnika)

Potwierdzenie dokonania opłaty prosimy przesłać na adres mailowy:
minimalnieinwazyjna@gpsk.ump.edu.pl

Organizatorzy merytoryczni:

Logotypy

Partnerzy Organizacyjni Warsztatów:

Logotypy

 

 

Kontakt

Biuro Organizacji Konferencji CKD
ul. Przybyszewskiego 37a, 60-356 Poznań
tel./fax: 61 854-76-80
e-mail: konferencje@ump.edu.pl
www.konferencje.ump.edu.pl

Zobacz także

Dokumenty: