< Cofnij

Debata prezydencko-rektorska „Rola uczelni w budowaniu otwartego i różnorodnego miasta”

Debata

W dniu 27 listopada 2020 roku odbyła się debata zorganizowana przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania zatytułowana „Rola uczelni w budowaniu otwartego i różnorodnego miasta”, do której zaproszono Rektorów poznańskich państwowych szkół wyższych. Wzięli w niej udział Rektorzy UAM, PP, UP, UE, AWF, UA, UM. Naszą Uczelnię reprezentowała Pani Prorektor prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.  

Podczas debaty poruszano problematykę akceptacji różnorodności, otwartości, tolerancji, ale także stojących po drugiej stronie - ksenofobizmu, zamknięcia na obcych, nieżyczliwości, w obecnych, trudnych czasach, z którymi spotykają się przyjeżdżający z całego świata do Poznania, do Polski studenci.  Z prowadzonej dyskusji pojawił się przejrzysty obraz władz poznańskich Uczelni i Miasta Poznań. Wszyscy uczestnicy debaty mówili w tej sprawie jednym głosem - głosem tolerancji, szacunku, gotowości pomocy dla wszystkich osób, które imigrują do Polski w poszukiwaniu możliwości edukacji, podjęcia pracy, godnego i spokojnego życia.

W czasie debaty przedstawiano również działania jakie zostały podjęte przez uczelnie pozwalające przeciwdziałać pojawiającym się przejawom dyskryminacji oraz o potrzebie działania w każdej sytuacji nietolerancji. Cenna wydaje się inicjatywa, która wypłynęła z dyskusji powołania Centrum Studentów Zagranicznych, udzielającego wsparcia studentom-obcokrajowcom wszystkich poznańskich uczelni. Polem do działania takiego Centrum pozostawałoby skuteczniejsze przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, status majątkowy i stan zdrowia, co zwłaszcza dziś okazuje się zupełnie niezrozumiałym powodem do szykanowania, ale także prezentacji osiągnięć studentów z całego świata przebywających w naszym mieście.

Mówiono też o podejmowanych przez uczelnie inicjatywach współpracy zagranicznej oraz realizowanych w międzynarodowych zespołach projektach badawczych. Podkreślono, że mają one bezcenne znaczenie zwłaszcza dziś, w dobie pandemii, kiedy wiele podmiotów z różnych części świata współpracuje w zakresie opracowania zarówno szczepionki, jak i leku pozwalającego na skuteczne leczenie choroby wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Pani Rektor prof. Ewa Wender-Ożegowska przedstawiła szerokiemu gronu słuchaczy przykłady takiej międzynarodowej współpracy.

Pani Rektor podkreśliła, że nasza Uczelnia bardzo aktywnie włączyła się w walkę z epidemią, tworząc m.in. Uczelniane Laboratorium Koronawirusa (ULKa), które pełni kluczową rolę w walce z epidemią COVID-19 w naszym regionie. Projekt ULKi pokazuje, jak ważna jest współpraca, dając przykład, że nauka i uczelnie nie są oderwane od problemów dnia codziennego.