Honorowy tytuł dla Prof. Bożeny Michniak-Kohn

Najwyższe wyróżnienie naszego Uniwersytetu
Tytuł Doktora Honoris Causa dla Profesor Bożeny Michniak-Kohn

Profesor zwyczajna w Ernest Mario School of Pharmacy, Rutgers, The State University of New Jersey, USA
Dyrektor Center for Dermal Research&Laboratory for Drug Delivery

za wybitne osiągnięcia w obszarze zaawansowanych systemów naskórnego i transdermalnego dostarczania substancji aktywnych.

JM Rektor Profesor Andrzej Tykarski przewodniczył uroczystej Radzie Kolegium Nauk Farmaceutycznych, na której został wręczany Doktorat Honoris Causa Profesor Bożenie Michniak-Kohn w dniu 6 lipca br.

Wniosek nadania Doktora Honoris Causa był procedowany na prośbę wybitnych profesorów Anne Juppo z University of Helsinki, Dimitrios’a Lamprou z Queen’s University of Belfast, Lidii Tajber z Trinity College Dublin, Michała Masternaka z University of Central Florida, Františka Štěpanka z University of Chemistry and Technology Prague i Adama Voelkela z Politechniki Poznańskiej oraz Franciszka Główki, Jana Matysiaka, Michała Nowickiego, Judyty Cieleckiej-Piontek i Janiny Lulek z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Rada Kolegium Nauk Farmaceutycznych podjęła uchwałę o wyborze promotora Prof. dr hab. Janiny Lulek z Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leków oraz recenzentów w osobach: Prof. dr hab. Małgorzaty Sznitowskiej z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Prof. dr hab. Izabeli Nowak z Zakładu Chemii Stosowanej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na początku uroczystości JM Rektor Profesor Andrzej Tykarski przywitał Laureatkę zaszczytnego tytułu Profesor Bożenę Michniak-Kohn oraz Jej Męża Profesora Joachima Kohn, Bliskich oraz wszystkich Gości. Uroczystość nadania Doktoratu Honoris Causa była zaplanowana jako wydarzenie w ramach Final Conference projektu ORBIS, którego koordynatorem jest Profesor Janina Lulek. W uroczystości brali udział wszyscy konsorcjanci projektu ORBIS, w którym obok macierzystej jednostki Profesor Bożeny Michniak-Kohn Rutgers - the State University of New Jersey, uczestniczą: Joint Stock Company Farmak, Trinity College, Dublin, Physiolution GmbH, Applied Process Company Ltd, University of Helsinki, Zentiva, K.S., Politechnika Poznańska, University of Ljublana, University of Chemistry and Technology Prague, Celon Pharma SA, University of Central Florida.

W imieniu Rady Kolegium Nauk Farmaceutycznych, głos zabrała Kanclerz Profesor Judyta Cielecka-Piontek. W laudacji Pani Kanclerz podkreśliła wpływ wybitnych dokonań naukowych Profesor Bożeny Michniak-Kohn na rozwój dyscypliny nauk farmaceutycznych, także w ramach Naszego Uniwersytetu. Przywołując symbolikę Mostu jako platformy wymiany myśli badawczej, interdyscyplinarnych dyskusji oraz budowania relacji z ludźmi, określiła postać Pani Profesor „Bo” Michniak-Kohn jako Naukowca - Mistrza, który swoim działaniem buduje współpracę między ośrodkami badawczymi całego świata.

Promotor Doktoratu Honoris Causa Profesor Janina Lulek przedstawiła życiorys oraz drogę naukową Laureatki, podkreśliła najważniejsze osiągnięcia naukowe i działania promotorskie w zakresie kształcenia młodej kadry, uznając rolę i znaczące działania Profesor Bożeny Michniak-Kohn jako koordynatorki projektu ORBIS na poziomie Rutgers, The State University of New Jersey.

Najważniejszym momentem w programie uroczystości było odczytanie treści dyplomu Doktora Honoris Causa w języku łacińskim przez Promotora Profesor Janinę Lulek oraz wręczenie dyplomu Laureatce przez JM Rektora Profesora Andrzeja Tykarskiego.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie adresów gratulacyjnych, które wpłynęły na ręce JM Rektora Profesora Andrzeja Tykarskiego, a które nadesłali: Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Poznania, prof. dr hab. Zbigniew Gaciong - Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Radzisław Kordek - Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Tematem uroczystego wykładu wygłoszonego przez Laureatkę Profesor Bożenę Michniak-Kohn był: „Paradoks skóry”. W treść wykładu zostały wplecione wątki życia naukowego Doktor Honoris Causa, kolejne lata kształcenia oraz pracy zawodowej w prestiżowych instytucjach naukowych takich jak: School of Pharmacy De Montfort University, Leicester, University of Florida, Gainesville, FL College of Pharmacy, University of Bradford, College of Pharmacy University of South Carolina, Columbia, University of Medicine and Dentistry of New Jersey - NJ Medical School oraz działalność prowadzona w obecnym miejscu w Ernest Mario School of Pharmacy, Rutgers University (od 2005 roku).

Kończąc wykład, Pani Profesor Bożena Michniak-Kohn podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w procedowanie przyznania Doktoratu Honoris Causa, a swojemu mężowi Profesorowi Joachimowi Kohn podziękowała za lata wsparcia.

Dopełnieniem artystycznym uroczystości był występ dr. Radosława Matei, który wykonał kompozycję utworów muzyki klasycznej: Roberta Schumanna - Traumerei, Fryderyka Chopina - Etiuda E-dur i Preludium e-moll oraz Antonina Dvoraka - Humoreska.

Zdjęcie Zdjęcie