Medal „Tym, którzy czynią dobro”

W minioną niedzielę 7 kwietnia 2024 r. w Auli UAM odbył się doroczny koncert galowy Fundacji Redemptoris Missio, w trakcie którego wyróżniono odznaczeniem „Tym, którzy czynią dobro” wolontariuszy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki UMP: Prof. dr hab. Dorotę Hojan-Jezierską, dr. Olgierda Stielera, mgr. Michała Tomczaka oraz mgr Agnieszkę Łukanowską - absolwentkę kierunku protetyka słuchu naszego Uniwersytetu i inicjatorkę nagrodzonego projektu.

Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” z założenia miał być jednorazową akcją, jednak w obliczu tak wielkich potrzeb przerodził się w akcję cykliczną. Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata w aspekcie skryningu słuchowego u noworodków. Mamy wszystko, aby otoczyć opieką niedosłyszące dzieci na każdym etapie ich rozwoju: specjalistów, najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, aparaty słuchowe i inne pomoce wspomagające słyszenie. Naszym obowiązkiem jest dzielić się i pomagać w powrocie do świata dźwięków najmłodszym niedosłyszącym mieszkańcom Afryki.

Realizacja projektu „Protetyk słuchu w Afryce” byłaby niemożliwa bez wsparcia niezawodnych partnerów firm: Interton Polska, GN Magnuson, Sonova Polska, Sivantos, a także prywatnych darczyńców, to oni zaopatrują misję w sprzęt diagnostyczny, wysokiej klasy aparaty słuchowe, baterie i materiały higieniczne.

Istotny wkład w przygotowania do każdego wyjazdu ma SKN Protetyków Słuchu, które na ostatnią misję opracowało dedykowane ocenie dopasowania aparatów słuchowych u dzieci testy obrazkowe: w języku migowym, francuskim oraz malgaskim.

Na bazie zdobytych doświadczeń przygotowano autorski kurs fakultatywny „Oswoić Tropik - praktyczne zagadnienia związane z pracą i wolontariatem medyka w strefie tropikalnej” dla studentów Wydziału Lekarskiego i Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i co roku wszystkie edycje fakultetu są w pełni obsadzone.

Fundacja Redemptoris Missio uhonorowała blisko 6 lat aktywności w organizacji i przeprowadzeniu misji medycznych w głębokiej Afryce - Kamerunie, Gambii i na Madagaskarze. Bilans ponad 800 zbadanych pacjentów - głównie dzieci, 390 dopasowanych aparatów słuchowych i dziesiątki kilogramów przekazanych specjalistycznych materiałów eksploatacyjnych i baterii, liczne szkolenia lokalnego personelu to naprawdę duży projekt. Wydarzenie uświetnił fantastyczny koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod dyrekcją ppłk. Pawła Joksa z nutą przewodnią muzyki filmowej „Pożegnanie z Afryką”.

W Afryce dzieci rodzące się z niedosłuchem lub głuche są stygmatyzowane, pozostawione same sobie. Razem możemy to zmieniać! Zobaczyć ich radość i uśmiech!

Tym którzy czynią Dobro

Tym którzy czynią Dobro   Tym którzy czynią Dobro