< Cofnij

Nagroda Stukot’56 dla Hospicjum Palium

Zdjęcie

W dniu 27 czerwca 2023 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród Stukot’56. Nagroda nawiązuje do dźwięku wydawanego przez drewniane buty robotników, którzy protestując w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku maszerowali ulicami miasta. Jest ona przyznawana w trzech kategoriach: „O Boga” - dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, „Za wolność” - dla walczących i zasłużonych w walce o wolność i „Za prawo i chleb” - dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

Z przyjemnością informujemy, że w kategorii „Za prawo i chleb”, w 2023 roku, nagrodę otrzymało Hospicjum Palium. Jak powiedział Przemysław Terlecki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które organizuje Konkurs - w ten sposób został uhonorowany cały system opieki paliatywnej zapoczątkowany przez profesora Jacka Łuczaka. Nagroda podkreśla prawo do leczenia i opieki dla chorych z nieuleczalnymi, postępującymi chorobami, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu i zagrażającymi życiu. Nagrodę - w imieniu Hospicjum oraz Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej UMP odebrali prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, dr hab. Aleksandra Kotlińska-Lemieszek, dr Ewa Bączyk, dr Wiesława Piotrowska, dr Katarzyna Stachnik i pan Włodzimierz Nowakowski. Laudację wygłosił dr hab. Szczepan Cofta, który powiedział:

„Powstała w drugiej połowie dwudziestego wieku, opieka paliatywno-hospicyjna powróciła do holistycznej - całościowej - troski o człowieka, stawiając go  - jako osobę - w centrum działań medycyny. Dokonała się wtedy swoista kontrofensywa wobec tendencji do często bezrefleksyjnej technologizacji i dehumanizacji medycyny. Staliśmy się krajem o jednym z najbardziej skutecznych ogniw jej rozwoju i możemy innym - również krajom najbogatszym w tym zakresie - imponować. Opieka paliatywno-hospicyjna przywołała troskę o dobrą komunikację, o skupienie się na dolegliwościach, które wymagają ukojenia, o dostrzeżenie wszelkich wymiarów cierpienia, w tym nie tylko fizycznego, ale i duchowego.

Chory, jako osoba, został znów postawiony w centrum, a zakres działań medycznych został uzależniony od potrzeb nie tylko fizycznych, ale także duchowych, potrzeby dostrzeżenia wszelkich wymiarów cierpienia, potrzeby dobrej komunikacji, wysłuchania. Prostej potrzeby obecności.

Przesłanie opieki paliatywnej odczytał bezbłędnie i zaszczepił w środowisku medycznym, w cieniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, Prof. Jacek Łuczak - pozostawiając z licznymi współpracownikami najpiękniejsze dzieło, jakim jest - Hospicjum Palium, jeden z kluczowych elementów opieki paliatywnej w naszym kraju. To dzieło jest chlubą miasta, regionu i kraju. Stało się szczególnym znakiem nadziei we współczesnej rzeczywistości, nie tylko medycznej”.

Wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu bardzo dziękujemy.