< Cofnij

Studenci Studentom po raz drugi

Zdjęcie
Fot. Jędrzej Kaźmierczak

W dniu 10. marca br. w zabytkowej Sali Rydygiera Szpitala Klinicznego nr 2 im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu odbyła się II Konferencja Gastroenterologiczna STUDENCI STUDENTOM - Medycyna dla każdego. Głównym organizatorem było Studenckie Koło Naukowe Gastroenterologii na czele z przewodniczącym Adrianem Tomczykiem przy wsparciu opiekunek - dr n. med. Iwony Kreli-Kaźmierczak i dr n. med. Liliany Łykowskiej-Szuber.

Celem Konferencji było obalanie medycznych mitów, coraz bardziej powszechnych i utrwalanych, a także propagowanie medycyny opartej wyłącznie na dowodach naukowych. W tegorocznej Konferencji wzięło udział ponad 200 osób, w tym nasi koledzy studenci z poznańskich uczelni, a także poznańscy licealiści, nauczyciele akademiccy i miłośnicy zdrowego stylu życia.

W I Sesji wykładowej prelegenci poruszyli tematy związane z problematyką żywienia w różnych aspektach, m.in. w zaburzeniach psychologicznych, takich jak anoreksja, o czym mówiła dr n. med. Liliana Łykowska-Szuber. Problem pandemii XXI wieku, czyli otyłości przedstawiła dr n. med. Iwona Krela-Kaźmierczak. Studentki V roku dietetyki - Joanna Krasińska i Dagmara Woźniak w swoich wystąpieniach zwróciły uwagę na niekontrolowane zażywanie suplementów diety, a także na preferencje spożywania wody u osób zdrowych oraz obciążonych danymi schorzeniami. Dr n. med. Natalia Kobelska-Dubiel ze swoją pediatryczną pasją opowiedziała o wadach i zaletach diety wegetariańskiej.

II Sesja przyniosła sporo emocji. Uczestnicy na początku wysłuchali wykładu dr. hab. n. o kult. fizycznej Macieja Tomczaka (AWF) o różnych obliczach stresu, a następnie o ulubionym napoju wszystkich studentów, czyli o kawie, wygłoszonym przez dr hab. n. biol. Lucynę Mrówczyńską (UAM). Ogromne zainteresowanie wzbudził dr Eryk Matuszkiewicz, który w prosty i przyjemny sposób omówił wady zbyt częstego spożywania produktów alkoholowych. Znalazł się także wykład dla miłośników sportu, dotyczący odżywiania w danej dyscyplinie zaprezentowany przez dr. n. o kult. fizycznej Tomasza Podgórskiego (AWF). Zwieńczeniem II sesji był wykład o organizmach genetycznie modyfikowanych, w którym prof. dr hab. n. rol. Marek Mrówczyński (Instytut Ochrony Roślin) i dr n. rol. Marlena Szalata (UP) przedstawili możliwy wpływ GMO na organizm człowieka.

Bartosz Grzechulski - student VI roku kierunku lekarskiego otworzył III Sesję, w której tematyka poświęcona była pseudomedycznym badaniom oraz homeopatii. Dr hab. n. med. Piotr Eder bardzo profesjonalnie pokazał uczestnikom nieścisłości wśród badań diagnostycznych, takich jak „żywa kropla krwi”, które nie mają potwierdzenia medycznego. Ostatni wykład zaprezentowała prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska (PUM). Wykład Pani Profesor o mikrobiocie jelitowej zachęcił uczestników do dyskusji na temat diety i probiotyków wpływających na stan mikrobioty.

Tegoroczna Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem, a także uznaniem, zarówno ze strony prelegentów oraz uczestników. Organizatorzy dziękują za udział i zapraszają za rok na III edycję wydarzenia STUDENCI STUDENTOM.

» Fotogaleria


Przewodniczący SKN Gastroenterologii

Adrian Tomczyk                    

 

Fragment programu Kurier Akademicki poświęcony konferencji: