< Cofnij

Zasoby zdalnego nauczania

Szanowni Państwo, Nauczyciele i Studenci
Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu!

Wobec zaistniałej sytuacji epidemicznej zmuszającej nas do rozszerzania nauczania zdalnego chciałybyśmy zachęcić Państwa do korzystania z oferty, jaką proponuje Biblioteka Głowna naszego Uniwersytetu, dysponująca szeregiem baz naukowych i narzędzi, pozwalających na jeszcze lepsze prowadzenia zdalnie zajęć ze studentami, a naszym studentom jeszcze lepsze samokształcenie.

Przesyłamy  informację o zasobach, które mogą być wykorzystywane w przygotowaniu zajęć zdalnych dla studentów naszej Uczelni.

Są to trzy serwisy, każdy jest ciekawym źródłem do wykorzystania przy tworzeniu prezentacji i zajęć.

1. ClinicalKey [dostęp ze strony Internetowej Biblioteki, także zdalnie - wymagane aktywne konto biblioteczne - wystarczy mail na adres wypozyczalnia@ump.edu.pl z prośbą o aktywację konta]

ClinicalKey to wyjątkowe narzędzie wspomagające rozwój zawodowy oraz codzienną praktykę lekarzy w zakresie decyzji diagnostycznych i terapeutycznych. Dodatkowo platforma zawiera bazę procedur medycznych ProceduresConsult opracowanych w formie video.

ClinicalKey oferuje m.in. pełne teksy specjalistycznych czasopism i bestsellerów książkowych, artykuły przeglądowe opublikowane w Clinics of North America, procedury medyczne opracowane przez renomowane międzynarodowe ośrodki oraz bank materiałów wizualnych i animacji filmowych.

ZAKRES ŹRÓDŁOWY:

Baza zawiera funkcję Presentation Maker pozwalającą przygotowywać prezentacje PowerPoint bezpośrednio z zasobów multimedialnych ClinicalKey z zachowaniem praw autorskich i informacji o cytowaniach.


2. Medtube [dostęp ze strony Biblioteki lub na stronie
https://medtube.pl/]

MEDtube - platforma edukacji medycznej video dla profesjonalistów, skierowana przede wszystkim do lekarzy, lekarzy-stomatologów, wykładowców uniwersytetów medycznych, farmaceutów, analityków medycznych, studentów medycyny, ratowników medycznych, pielęgniarek i innych osób zawodowo związanych z medycyną.

MEDtube to największa w Internecie biblioteka profesjonalnych filmów medycznych. Ponadto na platformie znaleźć można zdjęcia przypadków medycznych, animacje medyczne, transmisje live z operacji, wywiady, prezentacje i dokumenty dotyczące wszystkich specjalizacji medycznych. Materiały zamieszczane na platformie pochodzą od lekarzy, towarzystw i uczelni medycznych, jak również z własnej produkcji MEDtube. Każdy materiał jest moderowany, sprawdzany przed publikacją przez zespół lekarzy MEDtube.

Korzystanie z portalu przez lekarzy i pozostałych profesjonalistów ochrony zdrowia jest bezpłatne. Za przeglądnie oraz zamieszczenie materiałów nie są pobierane żadne opłaty.

Jak można zarejestrować się w portalu MEDtube?

Rejestracja w portalu MEDtube jest bardzo prosta i szybka. Wystarczy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, który pojawia po kliknięciu na ikonę Zarejestruj się umieszczoną w prawym górnym rogu strony startowej. Po jego wypełnieniu na podany adres mailowy umieszczony w formularzu zostanie automatycznie wygenerowany link aktywacyjny. Po kliknięciu na link aktywacyjny konto zostaje aktywowane. Uzupełnienie danych użytkownika oraz dodanie zdjęcia do profilu jest możliwe po zalogowaniu.  

Co zyskuję, rejestrując się?


3. MedPix®

MedPix® to bezpłatna, ogólnodostępna internetowa baza danych obrazów medycznych, przypadków dydaktycznych i zagadnień klinicznych, integrująca obrazy i metadane tekstowe, w tym ponad 12 000 scenariuszy przypadków pacjentów, 9 000 tematów i prawie 59 000 obrazów. Głównymi odbiorcami docelowymi są lekarze i pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia, studenci medycyny, studenci pielęgniarstwa i inne osoby zainteresowane wiedzą medyczną.

Treść jest uporządkowana według umiejscowienia choroby (układu narządów); kategorii stanu chorobowego; profilu pacjentów; oraz według klasyfikacji obrazu i podpisów do obrazów. Zbiór można przeszukiwać według objawów i oznak choroby u pacjenta, diagnozy, układu narządów, modalności obrazu i opisu obrazu, słów kluczowych, autorów współpracujących i wielu innych opcji wyszukiwania.

Baza jest dostępna na stronach National Library of Medicine (Bethesda, USA) pod adresem  https://medpix.nlm.nih.gov/home.

Dodatkowo, w najbliższym czasie  uruchomimy dostęp testowy do ClinicalKey Student. To interaktywna platforma do kształcenia medycznego wyposażona w narzędzia do nauki, które wspierają zarówno studentów, jak i wykładowców. O dokładnym terminie uruchomienia dostępu testowego powiadomimy Państwa mailowo.

Życzymy Państwu owocnej pracy i nauki !!!!


Prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska
Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego

Mgr Magdalena Naskręt
Dyrektor Biblioteki Głównej