Zdrowy uśmiech dzięki hydroksyapatytom

Baner

Próchnica zębów naraża na doświadczenia bólu w jamie ustnej, wpływa na prawidłowe żywienie, jest nadal główną przyczyną przedwczesnej utraty zębów mlecznych i stałych oraz jest źródłem ognisk zakażeń ogólnoustrojowych.

Miło nam zakomunikować, że Klinika Stomatologii Zintegrowanej UMP, jako ośrodek kierujący, zakończyła prawie 2-letni randomizowany projekt kliniczny potwierdzający równoważną skuteczność syntetycznych hydroksyapatytów w profilaktyce przeciwpróchnicowej, wśród około 200 osób dorosłych, w stosunku do fluorowej kontroli.

Rezultat tych obserwacji otwiera na nowo dyskusję na temat - planowania prewencji przed rozwojem próchnicy, a tym samym skutecznej remineralizacji zębów w perspektywie zaleceń zdrowia publicznego. Opublikowane wyniki badań klinicznych w czasopiśmie Frontiers in Public Health odbiły się również szerokim echem w międzynarodowym świecie doniesień prasowych, w których wymieniano nazwę Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a do którego dostęp posiadają setki tysięcy subskrybentów, jak np. Newsweek, Oral Research Group in North America. Popularyzowanie publikacji naukowych w świecie mediów daje możliwość promocji naszego Uniwersytetu jako ośrodka naukowo-badawczego oraz upowszechniania wyników naszych badań.

Baner

Tytuły w gazetach i mediach ogólnodostępnych:

1. Smiles all round: clinical trial shows that a toothpaste containing synthetic tooth minerals can prevent cavities as effectively as fluoride - Science & research news | Frontiers (frontiersin.org)
  2. Research Confirms Hydroxyapatite Safe Alternative to Fluoride in Toothpaste (ump.edu.pl)
  3. Smiles all round: clinical trial shows that a | EurekAlert!
  4. Alternative to Fluoride Toothpaste Succeeds in Clinical Trial | Technology Networks
  5. New toothpaste boosts kids' bone and dental health as much as fluoride - Study Finds
  6. Toothpaste with hydroxyapatite rivals fluoride in study - UPI.com
  7. New Toothpaste Study Reveals a Viable Alternative to Fluoride : ScienceAlert