Aktualności

Egzaminy OSCE i PRE-OSCE w Centrum Symulacji Medycznej

Egzaminy OSCE i PRE-OSCE w Centrum...

Po raz kolejny w Centrum Symulacji Medycznej przeprowadzono egzaminy PRE-OSCE dla kierunku lekarskiego (III rok) oraz OSCE dla kierunków pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Dzięki zaplanowanej organizacji i pełnej współpracy Koordynatorów w tym roku egzaminy prowadzone były równolegle z trwającymi zajęciami dydaktycznymi. Egzaminy na stałe wpisane są w grafik jednostki, a zbliżający się rok akademicki dodatkowo uzupełni egzamin OSCE dla studentów kierunku lekarskiego VI rok.

Medyczne wsparcie polskich olimpijczyków

Medyczne wsparcie polskich...

Prof. dr hab. n. med. Nadia Sawicka-Gutaj została powołana do Olimpijskiej Reprezentacji Polski podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady w Paryżu. W dniu 18.07.2024 r. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się uroczyste ślubowanie. Prof. Nadia Sawicka-Gutaj złożyła je wraz ze sztabem i zawodniczkami Polskiego Związku Kajakowego, którymi się opiekuje jako lekarz kadry narodowej. Igrzyska to najważniejsze sportowe wydarzenie na świecie. Trzymamy kciuki za zmagania i sportową rywalizację. Niech te Igrzyska będą inspiracją do nieustannego samorozwoju i dążenia do celu!

Czy będziemy mieć nowy lek na schizofrenię?

Czy będziemy mieć nowy lek na...

Z prawdziwą satysfakcją informujemy, że Nasza Uczelnia stanowiła część konsorcjum realizującego grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju poświęconego wykorzystaniu inhibitora fosfodiesterazy 10A (PDE10A) w celach leczniczych. Wkrótce po opisaniu w 1999 roku PDE10A hydrolizującej cAMP, a słabiej cGMP pojawiły się pomysły wykorzystania hamowania działania tego enzymu do leczenia schorzeń wywołanych zaburzeniami transmisji nerwowej pomiędzy prążkowiem, a korą mózgową, klinicznie manifestujących się pobudzeniem psychicznym i ruchowym (ryc. 1). Nasza Uczelnia aktywnie włączyła się do badań nad inhibitorem PDE10A. Jednym z ambitniejszych przedsięwzięć w tym zakresie stanowił udział UMP w konsorcjum realizującym grant NCBiR STRATEGMED2/268248/9/NCBR/2015.

Symulowany przeszczep płuca

Symulowany przeszczep płuca

2 lipca 2024 r. w Centrum Symulacji Medycznej w Poznaniu odbyła się wyjątkowa symulacja przeszczepu płuca! Cała procedura była zaplanowana z największą precyzją i obejmowała: Pobranie symulowanego narządu przez doświadczony Zespół Pobraniowy. Bezpieczny transport płuca karetką pogotowia. Udział Symulowanego Pacjenta jako biorcy w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu.

Studenci Ratownictwa Medycznego na III Mistrzostwach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Studenci Ratownictwa Medycznego na III...

W dniu 6 lipca 2024 r., w Szyszłowie, gmina Ostrowite, odbyły się III Mistrzostwa Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Służb Mundurowych. Wzięło w nich udział 13 drużyn z różnych części kraju, w tym JRG, OSP, Służby Celno-Skarbowej. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu reprezentował sześcioosobowy zespół złożony ze studentów I roku Ratownictwa Medycznego w składzie: Antoni Panieński, Magdalena Olszak, Maksymilian Filus, Maja Mirecka, Bartłomiej Spirka i Jakub Lewandowski w roli dowódcy.

Dyplomatorium absolwentów kierunków nauczanych w języku angielskim

Dyplomatorium absolwentów kierunków...

W dniu 3 czerwca 2024 r. w Auli UAM odbyła się uroczystość dyplomatoryjna dla tegorocznych absolwentów kierunków nauczanych w języku angielskim. W tym roku upragnione dyplomy odebrało 196 absolwentów z 26 krajów, uzyskując tytuły lekarza i lekarza-dentysty. Najliczniej reprezentowanymi grupami narodowymi w tym roczniku były: tajwańska, amerykańska, kanadyjska, norweska, tajlandzka, libańska i brytyjska.

Zobacz więcej aktualności