< Cofnij

100 lat!

Zdjęcie

7 maja odbyły się kulminacyjne uroczystości z okazji Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, który był także świętem uczelni z niego się wywodzących: naszego Uniwersytetu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

Jubileuszowe obchody miały niezwykle uroczysty charakter. Rozpoczęły się  Mszą Świętą w Katedrze koncelebrowaną przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, z udziałem Arcybiskupa Wojciecha Polaka Metropolity Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski oraz innych biskupów i księży Archidiecezji Poznańskiej. W Katedrze zasiedli członkowie Senatów wspólnie obchodzących jubileusz uczelni oraz licznie zgromadzeni zaproszeni goście, absolwenci i studenci. Arcybiskup Stanisław Gądecki w swoim wystąpieniu przypomniał fakt, że dokładnie sto lat temu 7 maja odbyła się w Katedrze Msza św. w intencji nowopowstałego Uniwersytetu Poznańskiego. Fakt ten w niepodległej Polsce wszyscy przyjęli z radością i nadzieją. Dziś Kościół patrzy z podziwem na dokonania akademickiej wspólnoty - mówił Arcybiskup - po czym omówił elementy, które składają się na fenomen Uniwersytetu. Podczas Mszy św. odbyło się czytanie z Księgi Mądrości, do którego także nawiązał Arcybiskup mówiąc, że mądrość jest emanacją Boga na świecie. Podkreślił, że dobry Uniwersytet jest także królestwem wartości, w szczególności prawdy, dobra i pokory. Po nabożeństwie w Katedrze uroczysty orszak  ruszył ulicami miasta na Plac Mickiewicza.

O godzinie 14 w Auli UAM odbyło się uroczyste posiedzenie połączonych Senatów czterech świętujących jubileusz uczelni. Wzięło w nim udział wielu gości: Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Ministrowie Paweł Mucha i Andrzej Dera, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, przedstawiciel Premiera RP profesor Zdzisław Krasnodębski, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych Poznania i Wielkopolski: Wojewoda Zbigniew Hoffmann, Marszałek Marek Woźniak, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, posłowie na Sejm RP i Senatorowie RP, posłowie do Parlamentu Europejskiego, Rektorzy wielu uczelni polskich i zagranicznych, doktorzy honoris causa świętujących uczelni oraz absolwenci i studenci.

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk profesora Andrzeja Gulczyńskiego, w którym przedstawił historię Uniwersytetu. Przemówienie inauguracyjne Rektorów miało niecodzienną konstrukcję, było bowiem wspólne, wygłaszane fragmentami przez Rektora UAM profesora Andrzeja Lesickiego, Rektora UMP profesora Andrzeja Tykarskiego, Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego profesora Jana Pikula i Rektora AWF profesora Dariusza Wielińskiego. W tym wystąpieniu Rektorzy przedstawili w skrócie osiągnięcia swoich Uczelni.

Następnie Senaty czterech uczelni przyjęły Uchwałę Jubileuszową, pod którą Rektorzy złożyli podpisy. Uchwała wraz z innymi przedmiotami trafiła do kapsuły czasu, umieszczonej przed Uniwersytetem.

Następnie reprezentujący Prezydenta RP Minister Paweł Mucha odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Andrzeja Dudy, w którym Prezydent RP dziękuje społeczności uniwersyteckiej za ogromny wkład w rozwój Polski. Prezydent RP Andrzej Duda z okazji jubileuszu nadał odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym osobom. Z naszego Uniwersytetu Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali profesorowie: Wanda Baer-Dubowska, Edmund Grześkowiak, Wojciech Kozubski, Jerzy Marcinkowski, Jadwiga Mielcarek, Juliusz Przysławski, Marek Ruchała, Andrzej Szkaradkiewicz i Jarosław Walkowiak.

Następnie głos zabierali zaproszeni goście, w tym ten najbardziej oczekiwany: Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Podkreślał, że uniwersytety są rdzeniem Europy, gwarancją wolności, bez której demokracja nie jest w stanie przetrwać. Mają także misję organizowania życia publicznego stając się trybuną do wyrażania różnych poglądów. Wasz Uniwersytet - mówił - jest znany z różnorodności skoro tytuły magisterskie przyznano tu Adamowi Michnikowi i Romanowi Giertychowi. Uniwersytet jest od tego, żeby przekraczać granice dogmatu, doktryny, rutyny ale tylko wtedy, kiedy szanujemy poglądy innych. Szczególnie bliski jest mi - mówił Donald Tusk - cytat „nie zgadzam się z twoim poglądem ale po kres moich dni będę bronił twojego prawa do jego głoszenia” .

Następnie profesor Zdzisław Krasnodębski Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego reprezentujący Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał list gratulacyjny od Premiera.

Anna Budzanowska dyrektor w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w swoim wystąpieniu podkreślała ogromny wkład środowiska akademickiego Poznania w prace nad Konstytucją dla Nauki. Mówiła, że poznańskie uczelnie są wzorem dla całego kraju w szybkości i sprawności wdrażania nowych rozwiązań.

Narodowy Bank Polski z okazji Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu wybił specjalne kolekcjonerskie złote i srebrne monety. Przedstawicielka NBP wręczyła takie pamiątkowe monety Rektorom czterech Uczelni.

Za wkład w rozwój regionu, za kształcenie absolwentów, którzy zmieniają losy świata dziękował marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przypomniał wybitnych absolwentów Uniwersytetu, którzy byli jednymi z twórców polskiej wolności. Uhonorował cztery uczelnie przekazując na ręce Rektorów Złote Pieczęcie Miasta Poznania.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości odbył się  koncert „Od Paderewskiego do Pendereckiego. Doktorzy honoris causa na 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego”. Wystąpili znakomici soliści: pianista Jacek Kortus, śpiewacy: Marzena Michałowska, Karolina Gumoś, Rafał Bartmiński, Dariusz Machaj, połączone chóry akademickie, Poznańskie Słowiki, Chór i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza.

» FOTOGALERIA


Helena Czechowska
Fakty UMP