20th International Congress of Young Medical Scientists

Baner z napisem 20th ICYMS

W dniach 28-30.05.2020 r. miała miejsce 20-sta edycja International Congress of Young Medical Scientists. Z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej wydarzenie po raz pierwszy zorganizowane zostało w formie online na platformie ClickMeeting. Wydarzenie miało służyć popularyzacji nauki i prowadzania badań naukowych, a także doskonaleniu umiejętności przez młodych naukowców.

Główna część kongresu została podzielona na 12 sesji naukowych, 5 sesji „case report” oraz specjalną sesję dla doktorantów, w których w sumie uczestniczyło prawie 200 osób. W ramach wydarzenia odbyło się także 11 warsztatów dedykowane zarówno uczestnikom oraz studentom UMP, w których wzięło udział niespełna 300 osób. Studenci prezentowali wyniki własnych badań naukowych w formie 7-minutowych prezentacji oraz 3-minutowej dyskusji. Wystąpienia każdej sesji były oceniane przez jury, które składało się najlepszych specjalistów z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ocenie podlegały m.in. płynność wypowiedzi, znajomość zagadnienia oraz wkład w projekt naukowy. Jurorzy chwalili niezwykle przygotowanie i zaangażowanie uczestników w badania. Zwycięzcy sesji naukowych mieli możliwość zaprezentowania się w finałowej Golden Session.

Pośród grona jurorów naszego kongresu mieliśmy przyjemność gościć profesorów z zagranicy prof. Nataliya Kashirskaya MD, PhD (Research Centre for Medical Genetics in Moscow, Russia), prof. Sophia Bakhtadze PhD (Tbilisi State Medical University, Georgia), prof. Natallia Tsikhan MD, PhD, DSc (Grodno State Medical University, Belarus) oraz prof. Karl-Heinz Herzig MD, PhD (University of Oulu, Finland).

W tegorocznej edycji kongresu jury zdecydowało się przyznać pierwsze miejsce ex aequo dwóm uczestnikom Aleksandrze Danielak (Department of Physiology Faculty of Medicine Jagiellonian University Medical College, Cracow, Poland) za pracę „Esophagoprotective effect of carbon monoxide released from its pharmacological donor against experimental acute esophagitis with possible involvement of cyclooxygenase/prostaglandins pathway” oraz Paulinie Kaczmarskiej (Department of Clinical Pharmacy and Biopharmacy, Poznań University of Medical Sciences; Department of Physical Pharmacy and Pharmacokinetics, Poznań University of Medical Sciences) za pracę “Assessment of the effect of atorvastatin on the pharmacokinetic parameters of sorafenib in rats”.

Oprócz głównych zwycięzców Golden Session nagrodzeni zostali również pozostali zwycięzcy sesji naukowych i „case reports”. Łącznie w International Congress of Young Mediacal Scientists uczestniczyło prawie dwieście uczestników prezentujących prace naukowe oraz niespełna trzysta osób wzięło udział w organizowanych warsztatach.

Wśród Patronów Honorowych Wydarzenia znaleźli się: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznań, Wielkopolska Izba Lekarska, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Nasz Kongres nie odbyłby się bez pomocy naszych sponsorów: Amboss, Czelej wydawnictwo, Medcases, Medpharm Polska, Sylveco, Medycyna praktyczna, Dress up, Więcej niż lek, Many Mornings oraz RSQ Physio. Nieocenione wsparcie nieśli nam nasi partnerzy PULS UM.

20th International Congress of Young Medical Scientists miał dla nas szczególne znaczenie, ponieważ był on jubileuszową edycją naszego corocznego wydarzenia oraz po raz pierwszy został on w całości przeprowadzony w formie online. Serdecznie dziękujemy Patronom, Sponsorom, Partnerom, Gościom, a przede wszystkim Uczestnikom! Gratulujemy nagrodzonym! A już teraz zachęcamy do wsparcia jego kolejnej, jubileuszowej edycji - 21st International Congress of Young Medical Scientists już w przyszłym roku!

Agnieszka Muth
Koordynator ds. ICYMS