< Cofnij

Apel do społeczności UMP

Szczepienia przeciw COVID-19: bądźmy bezpieczni!

Na naszym Uniwersytecie trwa akcja szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia i studentów kierunków medycznych. Cieszymy się, że ponad 80% studentów zadeklarowało chęć przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Dystrybucja szczepionek nie jest zależna od Uczelni i niełatwa do precyzyjnego określenia. Dlatego w najbliższym czasie w naszej akademickiej społeczności będą osoby, które przyjęły już dwie dawki szczepionki, ale większość z nas  będzie po dawce pierwszej lub dopiero czeka na jej przyjęcie. Aktualnie w Polsce szczepimy szczepionkami dwudawkowymi.

Musimy pamiętać, że by szczepienie było skuteczne, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek!

Nie możemy jeszcze pozwolić sobie na luzowanie obowiązujących obostrzeń. Nadal stanowimy dla siebie nawzajem zagrożenie. Dlatego też pamiętajmy by stosować się do trzech prostych reguł:

Dystans-Dezynfekcja-Maseczka

Z niepokojem obserwujemy społeczne rozluźnienie reżimu sanitarnego, w tym noszenia maseczek, także wśród nas. Optymalny poziom odporności według informacji producenta szczepionek pojawia się dopiero po ok. 7 dniach od przyjęcia drugiej dawki szczepienia.

Przypominamy, że cały czas obowiązują nas wytyczne dla studentów i wykładowców związane z organizacją kształcenia w roku akademickim 2020/2021 określone w zarządzeniu Rektora UMP nr 147/20 z dnia 30 listopada 2020 r.

Zasady, te ciągle muszą być podstawą naszych zachowań!

Zachęcamy do wysłuchania opinii prof. dr hab. Jacka Wysockiego, Kierownika Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członka Pediatrycznego Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych powołanego przez Ministra Zdrowia, eksperta Rady Medycznej Premiera, doradzającej w zakresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Zachowujmy wymagane środki ostrożności!

Prof. dr hab. Andrzej Tykarski
Rektor UMP

Prof. dr hab. Małgorzata Kotwicka
Prorektor ds. Dydaktyki

Prof. dr hab. Edmund Grześkowiak
Prorektor ds. Studenckich