< Cofnij

Chirurgia Laryngologiczna Live

Dnia 2 grudnia 2015 roku odbyła się Pierwsza Europejska Sesja Internetowa "Chirurgia Laryngologiczna Live". Sesja trwała blisko 9 godzin i prowadzona była przez 4 moderatorów z Holandii, Niemiec, Hiszpanii i Polski. W tym czasie chirurdzy z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Luksemburga, Holandii, Francji i Polski wykonali 15 operacji. W Poznaniu operację częściowego usunięcia raka krtani przeprowadziła prof. dr hab. Małgorzata Wierzbicka. Za całość spraw technicznych odpowiadało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

W trakcie transmisji zanotowaliśmy ponad 900 wejść na stronę internetową, a wielu uczestników pisało, że relację w większych grupach ogląda w dyżurkach lekarskich i salach szkoleniowych. Przypuszczamy, że w sesji wzięło udział od 2 do 3 tysięcy lekarzy z całego świata. Pytania kierowane do moderatorów przychodziły z Argentyny, Meksyku, Kolumbii, RPA, USA, Libanu, Rosji, Pakistanu, Korei, jak i z większości krajów europejskich. W czasie całej sesji udało się uzyskać bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku.

Na końcu miała miejsce dyskusja, w której uczestniczyły wszystkie wymienione ośrodki, oraz pokaz ciekawych przypadków. Podjęta została także decyzja o kontynuowaniu przedsięwzięcia za rok z wyraźnym wskazaniem, aby to ośrodek poznański był koordynatorem tej inicjatywy.

Chciałbym podkreślić, że była to pierwsza tego typu sesja na świecie w zakresie operacji laryngologicznych wykonywanych głównie endoskopowo przy pomocy lasera CO2, robota chirurgicznego, ale także operacji z dojściem od zewnątrz.

 

prof. dr hab. med. Witold Szyfter
Kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej

 

Reminiscencje fotograficzne z przebiegu sesji internetowej:

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live

Chirurgia live