Kolejny kamień milowy projektu ORBIS za nami

Uczestnicy

W ostatnich miesiącach nabrała tempa realizacja kolejnych zadań projektu ORBIS (Horizon 2020 - MSCA-RISE 2017, nr umowy grantowej 778051) koordynowanego przez naszą Uczelnię w latach 2018-22. Wydarzeniem, które nie powinno przejść bez echa był bez wątpienia Mid-term Meeting (MtM) projektu. Zgodnie z wymaganiami umowy grantowej  uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich beneficjentów: z Finlandii, Irlandii, Niemiec, Republiki Czeskiej, Ukrainy i Polski, instytucji partnerskiej z USA oraz członkowie honorowego Ethics  Advisory Board z Polski i USA, a przede wszystkim oficer projektu Berta Vizcarra-Mir, reprezentująca Research Executive Agency (REA) z Brukseli, tj. instytucję oceniającą przebieg projektu i decydującą o kontynuowaniu jego finansowania.

Spotkanie miało miejsce w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym naszej Uczelni w dniu 26 września br. Miłą niespodzianką dla 87 uczestników wydarzenia była premierowa prezentacja pierwszego filmiku promującego ORBIS (dostępny tutaj: http://www.orbisproject.eu). Rozpoczęcie MtM uświetnił swą obecnością prof. dr hab. Michał Nowicki, prorektor ds. Nauki i Rozwoju, który przywitał uczestników spotkania w imieniu władz naszej Uczelni. Kolejno głos zabrały prof. Janina Lulek - koordynator projektu oraz pani Berta Vizcarra-Mir z REA, witając uczestników i życząc owocnego przebiegu tego istotnego dla projektu wydarzenia. W poszczególnych częściach spotkania przedstawiciele partnerów goszczących i wysyłających pracowników oraz doktorantów na 1-12 miesięczne staże zapoznali słuchaczy z postępami w realizacji projektu, a przedstawiciele koordynatora przedstawili wyzwania pojawiające się na etapie zarządzania oraz wdrożone rozwiązania. Jednym z najważniejszych punktów MtM było spotkanie pani Berty Vizcarra-Mir ze stażystami, którzy powrócili ze swoich wyjazdów i podzielili się z nią swoimi wrażeniami oraz doświadczeniami z pobytu w instytucjach goszczących. Całe spotkanie zakończyło się owocną dyskusją i bardzo pozytywnym podsumowaniem ze strony przedstawicielki Unii Europejskiej. Zostało ono odebrane jako motywujący sygnał w kierunku dalszej międzynarodowej i międzysektorowej współpracy w realizacji tak ważnego i prestiżowego dla naszego Uniwersytetu, projektu europejskiego jakim jest ORBIS.