< Cofnij

Międzynarodowe Warsztaty Operacyjne w Uniwersyteckim Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej oraz Konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy - 2019

W X Jubileuszowej edycji konferencji Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy bez odpowiedzi nie pozostały pytania:

Tym i szeregu innym top tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2019", organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka, Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, która odbyła się w dniach 31 maja i 1 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji Konferencji merytoryczna dyskusja naukowa, prowadzona podczas wszystkich sesji, przybrała atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów oraz ekspertów w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych technik w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Wstępem do konferencji były trzecie w tym roku Praktyczne Warsztaty chirurgii ginekologicznej pt.: "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom. Zaproszenie prof. Macieja Wilczaka na kolejne tegoroczne Warsztaty oraz X Jubileuszową Konferencję przyjęli najwybitniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery): prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Friedrich Pauli z Niemiec oraz dr Burghard Abendstein z Austrii.

 Prowadzący warsztaty
Na zdjęciu z prof. Maciejem Wilczakiem (pierwszy z lewej) stoją kolejno dr Friedrich Pauli z Niemiec, dr Burghard Abendstein z Austrii oraz prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii.

Operacja usunięcia macicy metoda laparoskopową - prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem operacyjnym.
Operacja usunięcia macicy metoda laparoskopową - prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem operacyjnym.

Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Jean Bernard Dubuisson z dr Magdaleną Muszyńską.
Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Jean Bernard Dubuisson z dr Magdaleną Muszyńską.

Dr Friedrich Pauli podczas operacji leczenia wypadania narządów płciowych przy użyciu  tytanizowanej siatki implantowanej metodą przezpochwową.
Dr Friedrich Pauli podczas operacji leczenia wypadania narządów płciowych przy użyciu  tytanizowanej siatki implantowanej metodą przezpochwową.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Warsztatów pracę lekarzy ekspertów transmitowano z nowoczesnych sal operacyjnych (niedawno oddanych do użytku i zmodernizowanych według najnowszych światowych standardów) do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy, gdzie lekarze ginekolodzy z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z operatorami wykonującymi zabiegi rekonstrukcji zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych wykonywane: drogą laparoskopową, metodą opracowaną przez prof. Jeana Dubuissona oraz z dostępu pochwowego. Ponadto w obrazowaniu trójwymiarowym wykonano laparoskopową operację usunięcia mięśniaków macicy oraz całej mięśniakowato zmienionej macicy z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi laparoskopowych.

W sesji inaugurującej Konferencję Goście podzieli się wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących w/w technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Dr Friedrich Pauli
Dr Friedrich Pauli podczas wykładu na temat tego jak najnowsze amerykańskie rekomendacje wydane przez FDA w dniu 16.04.2019 wpłyną na stosowanie tytanizowanych oraz standardowych materiałów syntetycznych w leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów dna miednicy mniejszej.

Prof Jean Bernard Dubuisson
Prof Jean Bernard Dubuisson (twórca metody laparoskopowego leczenia wypadania narządów płciowych miednicy mniejszej) omówił możliwości jakie dają techniki endoskopowe. Szczegółowo „krok po kroku” przedstawił zasady wizualizacji struktur anatomicznych miednicy mniejszej jakimi powinni kierować się operatorzy podczas wykonywania operacji ginekologicznych z wykorzystaniem technik minimalnie inwazyjnych.

Dr Burghard Abendstein
Dr Burghard Abendstein przedstawiał różne rodzaje operacji z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów anatomicznych podczas wykonywania poszczególnych etapów operacji.

Zdaniem prof. Macieja Wilczaka: „Praktyczne stosowanie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej w Polsce jest niestety nadal rzadsze, niż w pozostałych krajach Unii Europejskie oraz Stanach Zjednoczonych, dlatego tak ważnym jest, aby wymieniać się praktycznymi uwagami, co do najnowocześniejszych metod operacyjnych z najlepszymi ekspertami. Większość schorzeń ginekologicznych wymagających interwencji chirurgicznej można leczyć metodami minimalnie inwazyjnymi, dlatego najistotniejsze jest stałe i konsekwentne realizowanie działań edukacyjnych, podczas praktycznych warsztatów operacyjnych. Właśnie to staramy się robić jak najlepiej w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.”

Minął już prawie rok od powołania z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego oraz Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dra Macieja Sobkowskiego z udziałem edukacyjno - merytorycznym zaproszonych Gości z Niemiec, Francji i Szwajcarii. Od tego czasu cyklicznie, co  dwa miesiące kolejni lekarze z całej Polski szkolą się w zakresie praktycznego stosowania tych nowoczesnych technik operacyjnych.

W Centrum wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych, nietrzymanie moczu, usuwanie mięśniaków macicy oraz mięśniakowato zmienionych macic, czy guzów jajników z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki laparoskopowej oraz z dostępu pochwowego.

Jak podkreśla prof. Maciej Wilczak: „Od momentu powołania Centrum zdecydowanie zwiększyło się zainteresowanie pacjentek możliwością skorzystania z najnowocześniejszych i minimalnie inwazyjnych technik operacyjnych, co bardzo nas cieszy.”

Pacjentki, które zostały zoperowane w ramach funkcjonowania Centrum mogą skorzystać z opieki medycznej realizowanej pod kontrolą Szpitala w pełnej współpracy z lekarzami pod których opieką są na co dzień.

„Jestem przekonany, że w doskonale wyposażonych i nowo wyremontowanych salach operacyjnych zapewniamy naszym pacjentkom takie same warunki jak w innych krajach Unii Europejskiej, choć chyba lepsze, bo realizowane „ u siebie”. - mówi uśmiechając się prof. Wilczak.

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są  informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Poniżej link do strony Szpitala oraz Katedry i Kliniki:

Zapraszamy również do zapoznania się z poniższymi materiałem prasowym.

Telewizja:

Radio:

Prasa: