Praktycznie o medycynie ratunkowej

W dniach 22-23 kwietnia 2022 r. odbyła się I edycja Akademii Medycyny Ratunkowej. W trakcie dwudniowych warsztatów ponad 150 studentów chłonęło ekspercką wiedzę i poszerzało swoje umiejętności praktyczne.

Wydarzenie zostało objęte honorowymi patronatami przez JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego oraz Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Małgorzatę Kotwicką, która wraz z Dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. dr. hab. Ryszardem Marciniakiem, uczestniczyła w wykładzie inauguracyjnym.

Przewodnim celem inicjatywy, zorganizowanego przez Katedrę Medycyny Ratunkowej, Centrum Symulacji Medycznej oraz Studenckie Koło Naukowe Medycyny Ratunkowej, było przybliżenie studentom kierunków lekarskiego i ratownictwa medycznego, praktycznych aspektów opieki nad pacjentem w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Cieszące się dużą popularnością warsztaty swą tematyką obejmowały: konikopunkcję, wkłucia doszpikowe, poród w warunkach szpitalnych, gipsowanie, nieinwazyjną wentylację mechaniczną, medycynę wysokogórską, majaczenie oraz metody postępowania z pacjentem agresywnym. Ponadto uczestnicy Akademii spotkali się na strzelnicy, aby wziąć udział w warsztatach „First Care Provider”, przygotowujących do postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpośredniego atakiem terrorystycznym z użyciem broni palnej.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na II edycję Akademii Medycyny Ratunkowej, która odbędzie się w 2023 roku!

Praktycznie o medycynie ratunkowej