< Cofnij

Summer School 2019

17th SUMMER SCHOOL 2019
CHALLENGES IN EDUCATION, PRACTICE AND TRAINNING OF HEALTH PROFESSIONLS

 Tilburg 20-24.05.2019
Fontys University of Applied Sciences, Tilburg, Holandia


W dniach 20-24 maja odbyła się siedemnasta edycja międzynarodowej Summer School in Health Promotion, współorganizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tym razem naszym głównym partnerem był Fontys University of Applied Sciences z Tilburga, który po raz pierwszy ugościł uczestników letniego kursu. W tegorocznym projekcie udział wzięli także goście z Niemiec, Hiszpanii i Belgii, a spotkanie było kontynuacją poprzednich edycji Summer School, która odbywała w Poznaniu, Jyväskylä, Braszowie, Esslingen, Bruggi i na Majorce.

Jak co roku tematem przewodnim tegorocznych obrad była promocja zdrowia. Tym razem w sposób szczególny dyskutowano kwestie związane z wyzwaniami stojącymi przed edukacją w zakresie promocji zdrowia i edukacji medycznej. Sam tytuł Summer School brzmiał: Challenges in education, practice and training of health professionals. Udział w projekcie specjalistów z zakresu wielu dzień nauk o zdrowiu, w tym zdrowia publicznego, fizjoterapii, pielęgniarstwa, a także socjologii, edukacji i pracy socjalnej zapewnił wieloaspektowe ujęcie dyskutowanego tematu i unaocznił uczestnikom, że praca na rzecz zdrowia publicznego i promocji zdrowia wymaga współpracy specjalistów z wielu dziedzin. Szczególnie ciekawy był cykl zajęć dotyczących Gamification of learning in health promotion, który pokazał, jak w innowacyjny sposób łączyć naukę i promocję zdrowia z zabawą. Zainteresowanie uczestników wzbudziły także warsztaty Virtual reality and care, poświęcone możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości jako narzędzia w edukacji przyszłych lekarzy, pielęgniarek czy terapeutów.

Formuła letniego kursu obejmowała wykłady, prezentacje studenckie, warsztaty, gry edukacyjne i zajęcia plenerowe. Międzynarodowy i interdyscyplinarny charakter Summer School zapewnił wykładowcom i studentom niepowtarzalną okazję do poszerzenia swojej wiedzy, porównania sytuacji w różnych krajach europejskich i wymiany poglądów.

Niezwykle ważną i pozytywnie ocenioną przez studentów częścią Summer School był także program towarzyski, którego celem było pogłębienie integracji między wykładowcami i studentami pochodzącymi z różnych krajów i kultur. Wspólnie z koleżankami i kolegami z Holandii, Hiszpanii, Niemiec i Belgii, zwiedzaliśmy urokliwy Tilburg oraz Nijmegen. Wieczorami mieliśmy zaś okazję skosztować lokalnych przysmaków w postaci frytek, krokietów, sera i piwa.

Aktualny i potrzebny z perspektywy społecznej i medycznej temat, jakim okazała się problematyka edukacji medycznej i promocji zdrowia wzbudził duże zainteresowanie studentów, czego owocem były ciekawe wykłady i dyskusje, co potwierdza kolejny trafny wybór tematyki Summer School.

Nasze wykłady

W tegorocznej Summer School wzięło udział ponad 40 studentów z pięciu krajów, którzy mogli wysłuchać wielu ciekawych wykładów, przedstawionych przez wykładowców z Fontys University of Applied Sciences Tilburg z Holandii, Howest University Applied Sciences z Belgii, University of Balearic Islands z Hiszpanii, Esslingen University of Applied Sciences z Niemiec oraz Hannover University of Applied Sciences and Arts z Niemiec. Naszą Alma Mater reprezentowali dr n. med. Ewelina Wierzejska z Pracowni Zdrowia Międzynarodowego, która w swoim wystąpieniu zaprezentował system edukacji w Polsce oraz dr hab. n. hum. Jan Domaradzki z Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych, który wygłosił wykład nt. Improving knowledge of future healthcare professionals on rare diseases. Poza tym w Summer School uczestniczyło czterech studentów WNoZ, którzy wygłosili dwa ciekawy referaty:

  1. Zuzanna Mieloch (zdrowie publiczne I lic.) i Sylwia Kabacińska (pielęgniarstwo SUM II), Toward a more professional and practical medical education of healthcare professionals.
  2. Aleksandra Liweń i Karolina Tchórzewska (zdrowie publiczne I lic.): Increasing problem with anti-vaccination movement in Poland.

Za rok o promocji zdrowia na uniwersytecie

Podsumowując przebieg tegorocznego spotkania, koordynatorzy Summer School wytyczyli plan działań na kolejne lata. Zadeklarowano i potwierdzono ustalenia dotyczące organizacji corocznych warsztatów letnich, co pozwala na ich stałe wpisanie w akademickie kalendarium. Ustalono przy tym, że przyszłoroczna Summer School in Promotion odbędzie się w ostatnim tygodniu maja 2020 (25-29.05.) roku w Hanowerze. Jej temat roboczy brzmi: Health promoting University.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Summer School.

Jednocześnie pragniemy wyrazić naszą wdzięczność Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, Profesor dr hab. Małgorzacie Kotwickiej za wsparcie i pomoc finansową dla całego projektu, bez których realizacja Summer School nie byłaby możliwa. Wyraz wdzięczności kierujemy także do Profesora dra hab. Michała Musielaka i Prof. dra hab. Jacka Wysockiego, którzy również wsparli finansowo nasz projekt. Dziękujemy także Pani Kierownik Dziekanatu WNoZ Agnieszce Ciesielskiej oraz Pani Magdalenie Rolskiej z Działu Współpracy Międzynarodowej i Integracji Europejskiej.

dr hab. Jan Domaradzki
dr Ewelina Wierzejska
Koordynatorzy Summer School

Summer School 2019Summer School 2019Summer School 2019Summer School 2019