< Cofnij

To Ty możesz być dla kogoś szansą na życie - zostań Dawcą Szpiku na naszej Uczelni

Po raz kolejny Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu we współpracy z fundacją DKMS angażuje się w projekt HELPERS’ GENERATION polegający na rejestracji potencjalnych Dawców Szpiku. Już od 5 do 10 grudnia będzie można dołączyć do bazy w wielu budynkach naszej Uczelni.

W Polsce co 40 minut ktoś słyszy diagnozę nowotworu krwi. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek, każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Kto może zostać dawcą?

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych polega na:

  1. przejściu wstępnego wywiadu medycznego,
  2. pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  3. wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Jak pobierane są komórki lub szpik?

W około 90% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej metodą aferezy. Dawcy zakładane są dojścia dożylne (wenflony). Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Druga metoda, stosowana w około 10%, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Od Dawcy, znajdującego się w znieczuleniu ogólnym, z talerza kości biodrowej (nie jest to kręgosłup ani rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.

Jeśli Dawca preferuje tylko jedną z metod lub jego stan zdrowia pozwala na przeprowadzenie pobrania wyłącznie jedną z wyżej wymienionych metod, rejestracja jako potencjalny Dawca szpiku nadal jest możliwa, a pobranie zostanie przeprowadzone sposobem zgodnym z preferencjami i możliwościami Dawcy.

Dlaczego ciągle brakuje dawców szpiku?

Na świecie zaledwie 0,5% ludzi jest potencjalnymi Dawcami szpiku. Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Aż co piąty Pacjent nadal nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego” i nie ma szans na przeszczepienie, dlatego każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna.

Zapraszamy do śledzenia naszego wydarzenia na facebooku (Zostań Dawcą Szpiku na UMP), gdzie znajdziecie więcej informacji i sporą dawkę wiedzy, a także specjalne niespodzianki (w tym mały konkurs!) dla osób wspierających akcję. Do zobaczenia!

» Plakat - Zostań dawcą szpiku

Plakat