Uroczysta Inauguracja Pilotażu Przeglądów Lekowych w Polsce

Zdjęcie

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wyłonił 75 Realizatorów pierwszego w Polsce Programu Pilotażowego Przeglądów Lekowych na mocy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 grudnia 2021 r.

Pierwszy w historii polskiej farmacji Ministerialny Program Pilotażowy Przeglądów Lekowych w Polsce po Uroczystej Inauguracji wkracza w fazę wykonawczą w całej Polsce!

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest podmiotem leczniczym, prowadzącym zgodnie z § 4 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 grudnia 2021 r. program pilotażowy przeglądów lekowych. Pilotaż objęty jest Honorowym Patronatem JM Rektora prof. dra hab. Andrzeja Tykarskiego, a Koordynatorem Programu w Polsce jest dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska.

24 marca 2022 r. w Warszawie odbyła się Uroczysta Inauguracja Pilotażu Przeglądów Lekowych w Polsce. To niezwykle ważne wydarzenie sektora farmaceutycznego było okazją do spotkania wyłonionych Realizatorów Pilotażu - Farmaceutów z uprawnieniami do przeprowadzania przeglądów lekowych oraz Ekspertów Pilotażu, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz zaproszonych Gości.

Uroczysta Inauguracja Pilotażu Przeglądów Lekowych w Polsce określana jest przez liczne media mianem wydarzenia o charakterze przełomowym dla polskiej farmacji.

Od 1.04.2022 roku w wyłonionych aptekach w całej Polsce odpowiednio przygotowani farmaceuci przeprowadzać będą przeglądy lekowe, finansowane ze środków NFZ.

Wdrożenie wypracowanego na UMP modelu przeglądu lekowego oraz metodyki kształcenia farmaceutów do systemu opieki zdrowotnej jest zasługą Zespołu UMP w składzie: dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis oraz prof. dr hab. Andrzej Tykarski.

Do udziału w Pilotażu Przeglądów  powołany został Panel Ekspertów w składzie: Minister Ewa Krajewska - Główny Inspektor Farmaceutyczny, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas - Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, dr Anna Kowalczuk - Dyrektor Narodowego Instytutu Leków, prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis - Członek Panelu Ekspertów Komisji Europejskiej ds. Efektywnego Inwestowania w Zdrowie, prof. Judyta Cielecka-Piontek - Kanclerz Nauk Farmaceutycznych UMP, dr Rafał Staszewski - Dyrektor Generalny UMP, Członek Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, dr Piotr Merks – Prezes Związku Zawodowego Pracowników Farmacji, koordynator pomocniczy Pilotażu oraz Eksperci z USA, Kanady i Europy - prof. Demetra Antimisiaris - Dyrektor Frazier Polypharmacy Program w USA, dr Regis Vaillancourt - Pharmacy Consultant, Canada, prof. Mirko Petrovic - European Union Geriatric Medicine Society (EuGMS).

» Link do transmisji wideo z wydarzenia

Zdjęcia

Od lewej: prof. dr hab. Andrzej Tykarski, dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska, dr n. med. Rafał Staszewski, Minister Ewa Krajewska, prof. dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, prof. dr hab. Judyta Cielecka-Piontek, dr n. farm. Anna Kowalczuk, dr n. farm. Piotr Merks, prof. dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas