< Cofnij

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej i Konferencja Ginekologia i Położnictwo - nowe trendy. Powołanie Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miedniczy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej 33

Bez odpowiedzi nie pozostały pytania: czy usunięcie macicy przezpochwowe jest „kosmetycznym” sposobem leczenia w ginekologii operacyjnej oraz czy zaburzenia statyki narządów płciowych miednicy mniejszej można skutecznie leczyć metodami laparoskopowymi z użyciem tytanizowanych siatek polipropylenowych?

Tym i szeregu innym top tematom w ginekologii i położnictwie poświęcona była dwudniowa konferencja "Ginekologia i Położnictwo Nowe Trendy 2018", organizowana pod patronatem merytorycznym prof. Macieja Wilczaka, Kierownika Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka, która zakończyła się 9 czerwca br.

Wzorem poprzednich edycji Konferencji przybrała ona atrakcyjną formułę tzw. ringów merytorycznych i dyskusji z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów i ekspertów w zakresie stosowania minimalnie inwazyjnych technik w leczeniu schorzeń ginekologicznych.

Wstępem do konferencji były praktyczne warsztaty chirurgii ginekologicznej pt.: "Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku" dedykowane lekarzom ginekologom. Zaproszenie prof. Macieja Wilczaka na tegoroczne Warsztaty i Konferencję przyjęli najwybitniejsi europejscy specjaliści w dziedzinie minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej (Minimally Invasive Pelvic Surgery): prof. Jean-Bernard Dubuisson ze Szwajcarii, dr Henri Clavé z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec.

Zdjęcie

Zdjęcie
Operacja założenia tytanizowanej siatki metodą laparoskopową w leczeniu „wypadania” przedniej i tylnej ściany pochwy oraz macicy - operują prof. Maciej Wilczak i prof. Jean Bernard Dubuisson.

Zdjęcie
Na zdjęciu z prof. Maciejem Wilczakiem (w środku) stoją od lewej prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii oraz dr Henri Clave z Francji. (Brajan Osiecki, FB szpitala na Polnej)

Pracę tych lekarzy ekspertów, przy użyciu najnowocześniejszych jednorazowych narzędzi laparoskopowych z systemem zamykania naczyń oraz zastosowaniem obrazowania zabiegów operacyjnych w technice 3D, transmitowano z sal operacyjnych do sali dydaktycznej im. prof. Andrzeja Głydy, gdzie lekarze z całej Polski obserwowali wykonywane zabiegi. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z operatorami wykonującymi zabiegi rekonstrukcji zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych wykonywane: drogą laparoskopową metodą opracowaną przez prof. Jeana Dubuissona oraz z dostępu pochwowego. W sesji inaugurującej Konferencję Goście podzieli się wynikami swoich badań i doświadczeń w zakresie szczegółów dotyczących w/w technik operacyjnych, z których stosowania znani są nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Zdjęcie
Dr Friedrich Pauli podczas wykładu na temat stosowania tytanizowanych materiałów syntetycznych w leczeniu operacyjnym zaburzeń statyki narządów dna miednicy mniejszej.

Zdjęcie
Prof Jean Bernard Dubuisson twórca metody laparoskopowego leczenia wypadania narządów płciowych przedstawia zasady minimalnie inwazyjnej metody podwieszenia macicy i ścian pochwy przy użyciu tytanizowanych implantów polipropylenowych.

Zdjęcie
Dr Henri Clave, który opracował metodę usuwania macicy drogą przezpochwową przedstawił etapy operacji z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń. Zastosowanie tej techniki operacyjnej pozwala pacjentkom po kilku godzinach od operacji opuścić szpital.

Zdaniem prof. Macieja Wilczaka „Schorzenia dotyczące zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej to bardzo wstydliwy problem dla wielu kobiet, łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu, które zdecydowanie pogarszają jakość życia seksualnego oraz stanowią poważny problem w życiu codziennym wielu kobiet w Polsce”.

Konsekwencją tej inicjatywy prof. Macieja Wilczaka było powołanie w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w dniu 8.06.2018 roku Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej pod Patronatem Honorowym Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego oraz Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dra Macieja Sobkowskiego z udziałem edukacyjno-merytorycznym zaproszonych Gości z Niemiec, Francji i Szwajcarii .

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie
Uroczyste podpisanie powołania Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W Centrum wykonywane będą zabiegi operacyjne w zakresie kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych oraz nietrzymania moczu, usuwania mięśniakowato zmienionych macic, czy guzów jajników i inne z wykorzystaniem małoinwazyjnej techniki laparoskopowej oraz z dostępu pochwowego.

Jak podkreśla prof. Maciej Wilczak „Pozwoli to pacjentkom Naszego Szpitala na skorzystanie z najnowszych osiągnięć Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy dokładnie takich samych jak w innych krajach Unii Europejskiej”.

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie będzie proponować Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne będą informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Link do strony Szpitala: www.gpsk.am.poznan.pl


Zapraszamy również do zapoznania się z materiałem prasowym:

TV:
- https://poznan.tvp.pl/37544709/06062018VP3
- https://wtkplay.pl/video-id-39260-nowoczesne_leczenie_kobiet

Radio:
- http://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-warsztaty-z-laparoskopii-zabieg-mozna-obejrzec-na-zywo-i-prz,nId,2591078

Prasa :
- Gazeta Wyborcza - http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,23513111,super-osrodek-leczenia-kobiet-powstal-przy-polnej-bedzie-szkolil.html