Wykład „Powstanie Akademii Medycznej. Przyczyny - uwarunkowania - skutki”

Data wydarzenia: 17 marca 2022

Zapraszamy na drugi marcowy wykład w ramach cyklu „Utracona i odzyskana? Poznański sposób na niepodległość 1939-1956”.

W najbliższy czwartek, 17 marca 2022 r. o godz. 18:00, będziemy mieli okazję wysłuchać prof. Michała Musielaka (Wydział Nauk o Zdrowiu UMP), który wygłosi wykład pt. „Powstanie Akademii Medycznej. Przyczyny - uwarunkowania - skutki”.

Wykład odbędzie się w Sali Posiedzeń PTPN (ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań, wejście od dziedzińca).

Profesor Musielak jest absolwentem historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UAM (1972), byłym kierownikiem Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1996-2020). Naukowo zajmuje się problematyką z zakresu historii myśli społeczno-politycznej, a także zagadnieniami bioetyki i filozofii medycyny. Przez wiele lat interesował się także zjawiskami patologii w dziejach ochrony zdrowia, w szczególności skutkami i konsekwencjami zaangażowania się świata medycznego w eugenikę i higienę ras. W związku ze stuleciem Uniwersytetu Poznańskiego badał dzieje szkolnictwa akademickiego, czego rezultatem były książki: Heliodor Święcicki (1854-1923), Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w latach 1975-2015; Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w latach 1950-2019. Historia i luminarze nauki; Polski Wydział Lekarski w Edynburgu (1941-1949) - miejsce edukacji poznańskich lekarzy. Historia, tradycja, współczesność.

» Więcej informacji o wykładzie

Cykl wykładów pt. Utracona i odzyskana? Poznański sposób na niepodległość: 1939-1956 jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania. Patronatów honorowych udzielił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.