NIE DAMY SIĘ W UMP

Aktualności

Nie damy się w UMP. Dziennik stanu epidemii koronawirusa

Nie damy się w UMP. Dziennik stanu...

Szanowni Państwo, Pracownicy i Studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu! W ostatnich dniach poznaliśmy skład Senatu kadencji 2020-2024. Wybrano 12 osób z grona profesorów, 5 osób z grupy pozostałych nauczycieli akademickich oraz jedną osobę z grona pracowników administracji, pracowników naukowo-technicznych, inżynieryjno-technicznych i biblioteki. Szczegóły podano w komunikacie nr 26 Uczelnianej Komisji Wyborczej. Swojego wyboru dokonali również studenci, którzy wskazali ze swojego grona 4 osoby, które wraz z Panem Rektorem i przedstawicielem Samorządu Doktorantów ustanowią finalny - 24-osobowy skład tego najwyższego w naszej Uczelni gremium.

Laboratoria UMP w walce z SARS-CoV-2

Laboratoria UMP w walce z SARS-CoV-2

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu uruchomił laboratorium diagnostyczne wykonujące badania PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, wprowadził serologiczne badania identyfikujące przeciwciała IgA i IgG, specyficzne dla koronawirusa SARS-CoV-2 oraz otworzył pierwszy w Poznaniu i Wielkopolsce BEZPŁATNY punkt pobrań drive-thru.

Pomoc w samoocenie własnego stanu zdrowia w czasie epidemii koronawirusa

Pomoc w samoocenie własnego stanu...

Zespół naszego Uniwersytetu we współpracy z firmą CodeLab (tworząca m.in. system WISUS) stworzył serwis dla osób z ostrymi objawami sugerującymi zakażenie wirusem COVID-19. Korzystanie z serwisu jest darmowe i anonimowe. Po wypełnieniu odpowiednich pól można uzyskać zalecenia o postępowaniu oparte na wytycznych Ministerstwa Zdrowia. Serwis dostępny jest pod adresem: https://covid-monitor.org

50 tys. badań w Uczelnianym Laboratorium Koronawirusa!

50 tys. badań w Uczelnianym...

Uczelniane Laboratorium Koronawirusa (ULKa) pełni kluczową rolę w walce z epidemią COVID-19 w naszym regionie. Do tej pory w całej Wielkopolsce wykonano 150 tys. oznaczeń, z czego 1/3 wszystkich badań zrobiła nasza ULKa. W regionie działa 16 laboratoriów, a ULKa jest wiodącym ośrodkiem. Przypomnijmy, że laboratorium powstało w zaledwie kilka dni. Kilkudziesięciu naukowców, diagnostów laboratoryjnych, pracowników administracji zainspirowanych pomysłem prof. Małgorzaty Kotwickiej stworzyło w pełni profesjonalne miejsce, spełniające najwyższe standardy diagnostyczne. Wiedza i zdolności organizacyjne prof. Krzysztof Książka, kierownika laboratorium sprawiły, że dziś możemy wykonać do 1.500 oznaczeń na dobę. Dużą pomoc okazało wiele instytucji i firm, wspierając nas rzeczowo i finansowo.

Najlepsze publikacje badawcze doktorantów

Najlepsze publikacje badawcze...

Konkurs na najlepszą publikację badawczą, która ukazała się w 2019 roku, a jej wiodącym autorem był doktorant, został rozstrzygnięty. Do VIII edycji konkursu organizowanego przez Polska Akademię Nauk zostało zgłoszonych 67 prac, w tym publikacje realizowane w naszej Uczelni. Z satysfakcją informujemy, że laureatką w obszarze nauki medyczne została lek. Maryna Borowczyk z Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych.

Pamięci wybitnego luminarza

Pamięci wybitnego luminarza

W czerwcu 2020 r. minęła 40. rocznica śmierci wybitnego luminarza poznańskiej akademickiej pediatrii, rektora Akademii Medycznej w Poznaniu w latach 1962-1964 oraz dziekana Wydziału Lekarskiego w latach 1960-1962, prof. Olecha Szczepskiego.

Zobacz więcej aktualności
+ Zgłoś wydarzenie